Vissza a főoldalra *vissza 2004 március 19 előlaphoz

A Székely Nemzeti Tanácsról[1]

Kiáltvány a székelység önkormányzati törekvéséről

A történelmi Székelyföld őshonos, ma is többségben élő magyar nemzetiségű lakóiként ragaszkodunk évszázados autonómia-hagyományainkhoz. A belső önrendelkezés útjára lépve a települések székely tanácsai révén kinyilvánítottuk ezt a jogot és akaratot, igényeltük a területi autonómia törvényerejű Statútum általi szavatolását.

Mi, a Székely Nemzeti Tanács közképviselettel felruházott küldöttei a Román Parlamenthez, az Európa Tanácshoz, az Európai Parlamenthez fordulunk azért, hogy vegyék figyelembe a területi autonómia iránti igényünket, amely megfelel az európai jogállamokban fellelhető gyakorlatnak, a nemzeti közösségek önazonosságát védő nemzetközi dokumentumok előírásainak.

Felkérjük Románia Parlamentjét, Románia Kormányát, minden hazai politikai erőt, a civil szféra képviselőit, valamint a hazai történelmi egyházakat, hogy mindannyiunk érdekében vegyék figyelembe és minden demokratikus eszközzel támogassák jogos igényünk kiteljesítését.

Felkérjük a magyar Országgyűlést, Magyarország Kormányát a magyar közélet összes szereplőjét, hogy minden erejével támogassa önkormányzási törekvésünket, magyar önazonosságunk megőrzésének és közösségünk szülőföldön való megmaradásának legfontosabb zálogát.

Felkérjük az Európai Unió államait támogassák Székelyföld, a székely közösség autonómiatörekvését, hassanak oda, hogy a törvényerejű Statútum által szavatolt székelyföldi területi autonómia legyen Románia egyik integrációs feltétele.

Székelyföldnek joga van arra, hogy az integrációs folyamatban elismerjék, mint önálló eurórégiót, polgárai pedig a teljes és tényleges jogegyenlőség birtokában válhassanak az egyesülő Európa polgáraivá.

Sepsiszentgyörgy,

2003. október 26.

A SZÉKELY NEMZETI TANÁCS

www.erdely.ma

Az SZNT autonómia-tervezetét megvitatják a szakbizottságok is A negatív véleményezés nem kötelező a parlamentre nézve 2004-03-16

A törvényhozási tanács parlamenten kívüli testület, amely az alkotmányos rendelkezéseknek és saját működési szabályzatának megfelelően véleményezi a parlamentbe benyújtott törvénytervezeteket és törvénykezdeményezéseket – áll a Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottságának ma kiadott sajtóközleményében.

Mint ismeretes a képviselőház törvényhozási bizottsága negatív véleményezést fogalmazott meg Székelyföld statútum-tervezetéről, mely Hargita, Kovászna és Maros megyék autonóm területté válását szorgalmazza. A tervezetet ez év február 25-én hat RMDSZ-es képviselő nyújtotta be a képviselőházba.

A dokumentumot tanulmányozva a törvényhozási tanács megállapította, hogy az autonómia-tervezet nem veszi figyelembe Románia Alkotmánya 1. szakaszának első bekezdésébe foglaltakat, nevezetesen, hogy Románia nemzeti, szuverén és független, egységes és oszthatatlan állam. A testület negatív véleményezésében ugyanakkor kitér arra is, hogy a Nemzeti Kisebbségek Védelmére Vonatkozó Európai Keretegyezmény nem szavatol kollektív jogokat a nemzeti kisebbségeknek, a nemzeti alapú területi önkormányzás pedig ellentmond a Romániában érvényes törvényeknek és a nemzetközi előírásoknak.

A Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottsága közleményében ismételten kihangsúlyozza, „hogy Székelyföld autonómia-statútumára vonatkozó törvénytervezet megfelel az EBESZ dokumentumaiban megfogalmazott alapelveknek, az Európa Tanács határozataiban foglalt előírásoknak, az Európai Unió őshonos autonóm közösségei által gyakorolt területi autonómiáknak.”

Ferencz Csaba, az SZNT egyik alelnöke elmondta, a törvényhozási tanács negatív megítélése nem jelenti azt, hogy a statútum nem kerül a két ház asztalára. Az Állandó Bizottság nyilatkozata is leszögezi: a törvényhozási tanács véleményezése a parlamentre nézve nem kötelező, így a képviselőház és a szenátus illetékes szakbizottságai a házszabálynak megfelelően megvitatják a törvénytervezetet és elkészítik jelentésüket, amely a két ház plénuma elé kerül.

A Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottsága bízik abban, hogy a szakbizottsági munkálatok során „a demokratikus jogállamra jellemző határozatok és Székelyföld autonómia-statútumára vonatkozó törvénytervezet elfogadását ajánló jelentések születnek.” (NZS)

 

Az európai fórumokhoz is eljuttatják a autonómiatervezetét 2004-03-19 -

A Székelyföld autonómiatervezetét két héten belül eljuttatják az európai fórumokhoz, közölte csütörtökön Ferencz Csaba, az SZNT alelnöke. A döntés azt követően született, hogy a Képviselőház közigazgatási bizottsága szerdán elutasította a Székelyföld autonómiájáról szóló törvénytervezetet.

Az SZNT eljuttatja a tervezetet az Európai Parlamentnek és az Európa Tanácsnak, mondta Ferencz Csaba. Tulit Attila, a Magyar Polgári Szövetség alelnöke a Mediafaxnak nyilatkozva elmondta, a törvénytervezet elutasítása azt bizonyítja, hogy a parlamenti képviselők nincsenek felkészülve egy ilyen nagy jelentőségű projekt elfogadására. (NÚ)

 

Nemzetközi értekezlet az autonómiáról 2004-03-26

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács szervezésében nemzetközi autonómia-ügyi értekezletre kerül sor Szovátán április 1–2-án Autonómia és integráció címmel. Az értekezlet célja az autonómia ügyének politikai és szakmai megközelítése, az integráció és a regionalizmus összefüggésében.

A programban számos külföldi (svájci, spanyolországi, ausztriai, egyesült államokbeli, finnországi, magyarországi, skóciai) politikus, szakértő előadása szerepel, Romániából többek között Tőkés László, Bodó Barna, dr. Csapó I. József, Dan Pavel, Bakk Miklós, Gabriel Andreescu, Toró T. Tibor, Szász Jenő, Niculescu Antal, Smaranda Enache, Szilágyi Zsolt lesz jelen. (NyJ)


[1] Interneten elérhető szövegekből készült az itt következő válogatás.

Vissza az oldal tetejére