Vissza a bevezető címeihez

Előszóként

A mai nap arra ad alkalmat, hogy felvillantsunk problémákat, lehetséges összefüggéseket, jelezzünk szándékot, elvárást. Az általam elmondottak egy fokkal részletesebben találhatóak az Alkotmányossági Műhely kiadványaiban – amelyek a műhely keretében elhangzott előadások, eszmecserék, vélemények felhasználásával készültek.

Bevezetőként: A korszakokon átnyúló régi (ősi) szimbólumok mai közjogi jelentése, letisztult értelmezhetősége

A régi korok fogalmi eszközeinek használata

Semmi sem változatlan. A régi korok fogalmait változás nélkül használni lehetetlen, hiszen a szó, a fogalom mindig az adott kor egészében érthető, a korok pedig elmúlnak.

Régi korok fogalmainak használata tehát csakis valamilyen módosult jelentéssel képzelhető el. Példaként a borok tudnak idővel a romlás helyett nemesedni. Régi fogalmak felidézésének akkor van értelme, ha a tárgyi világ közvetlen valóságától időben is távolodva az értelmezésük az elvont lényeget segít megragadni.

Az ország, a korona felajánlása Nagyboldogasszonynak, mint a földi teljehatalom abszolút tilalma

A korona, a koronával szimbolizált ország felajánlása a Magyarok Nagyasszonyának, azaz Szűz Máriának, Boldogasszonynak, (ezek különböző korokból származó, de mára azonos értelmű megnevezések) értelmezhető alapvetően közjogi értelmű tettként, kulturális kincsként, nemzeti örökségként (a vallási felfogástól függetlenül).

Kétségkívül van vallási eredete e jelképnek, azonban az alkotmányos kérdések világát tekintve kezdettől (az Intelmek bizonysága szerint már Szent István korában, de egy Csomor Lajos által meghivatkozott koronás Szűz Mária zománckép alapján a még sokkal korábbi ősidőkben is) megvan az alapvetően önálló közjogi jelentése. Ha ez a zománckép igaz, akkor Szent István valószínűleg nem kezdeményezett hanem megerősített egy hagyományt az ország, a korona felajánlásával Nagyboldogasszonynak.

Mi mással lehetne a hatalmi etika alapvető normáit, igazságait jobban megerősíteni, mint azzal, hogy a Szent Koronához rendelt szuverenitás, hatalmi teljesség, tulajdon stb a Boldogasszonynak lett felajánlva? Ebbe az isteni magasságba az ezer évvel ezelőtt és a még korábban élő ember nem nyúlhatott a hatalom teljessége után, akár császár, akár pápa lett légyen.

Ma legalább ennyire beszédes ez a jelkép katolikusok és nem katolikusok, keresztények vagy más vallásúak, vallásosak és ateisták vagy éppen elkötelezetlenek számára; ha meg akarjuk érteni: A Boldogasszonynak felajánlott Szent Korona a totális és tisztességtelen állami hatalom abszolút tilalmát jelenti.