vissza a főoldalra *

From: Fáy Árpád [mailto:arpad.fay@gmail.com]
Sent: Tuesday, December 20, 2011 12:27 PM
Subject:

rendszerszintű problémákra nincsenek rendszerszintű válaszok

- ez nem a csőd veszélyét jelenti?

 

Nem tudom milyen taktikai eszköze van a kormánynak, mennyire jó sakkozók. Örülnék ha sikeresek lennének.

DE: Amit én kívülről látok, hogy a rendszerváltás óta nincsen rendszer szintű önálló kormányzati fejlesztési program, még egyik kormánynak sem volt. Vannak elemek, amiket próbálgatnak legalább a józanság meg a tisztesség okán, de rendszer szinten hiányzik a koncepció. Nincs stratégia a mai napig. Pénzügyekben még egy pénz-definícióig nem jutott el az ország (lásd az egyetemi és főiskolai pénzelméleti, közgazdasági tankönyveket)! Barroso fogja megmondani, hogy mit értsünk pénzrendszer alatt? Ez a vége annak a botcsinálta álközgazdász professzorok, akadémikusok stb-k által hangoztatott képtelenségnek, hogy mindig az erősebb kutyához kell igazodni és sosem saját kútfejünkben kutakodni, tisztesség meg végképpen nem jogi, gazdasági, pénzügyi stb ország szervező kategória (a szocializmusban maró gúnnyal ezt úgy mondták, hogy szép lehetsz de okos nem)

Hogyan akarnak a pénzügyi elszámolásban "szabadságharcot vívni", ha nem vitaképesek, hogy mit, miért, milyen módszerekkel akarnak elszámolni? A devizahitelek intő példaként lebegnek szemünk előtt, hogy felkészületlenségünk az egyik meghatározó tényező. Nem vagyunk vitaképesek (nem tekintve az erőviszonyokat egyébként meg általában a világ folyását). Az intrikus véna rossz tanácsadó tud lenni. Most második FIDESZ-kormányunk van, amely amikor fehéren-feketén szembesül a tennivalókkal, akkor erőtlennek tűnik ) bár ne lenne igazam). Először 2002-ben éreztem, hogy négyévi semmittevés után a választási küzdelemben jóformán megjelentek „tisztességesnek tűnő” agrárhitelek. Emlékeznek? A választás utáni munkanapon már a bankok nem vették fel a telefont. Úgy ért véget a pár hónapos illúzió.

Antall József hangoztatott olyasmit, hogy demokratikus eszközökkel fogja leváltani a kommunistákat. Szavazzanak a lágerőrök meg a rabok közösen, hogy kinyissák-e a kapukat? Tökéletes logikai bukfenc volt. Rendszerváltást (rendszerek közti cserét) rendszeren belüli szavazósdival (pláne kommunista ihletésű szakszervezetek és egyebek közreműködésével). Most a jószándékát is megkérdőjelezik már Antallnak, nemhogy a logikai melléfogását azonosítanák. És a probléma ismétlődni látszik. Egy elrontott, vagy legalábbis kiöregedett, eredeti funkciójától sok tekintetben eltérített pénzrendszer (és a pénzrendszer intézményét jelentő bankrendszer) elemeivel vitatkozni anélkül, hogy annak lényegi gyengéit megnevezték volna, azonosították volna?

A háttérhatalom kifejezés egyrészt nagyon szemléletes, sok törekvést érthetővé tesz. Másrészt legalább olyan melléfogás, mint a rendszerek közti váltás helyett rendszeren belül lobbizni a szavazatokért alkalmanként. Az ország gazdasági, pénzügyi helyzete azért állt elő és azért tűnik reménytelennek, mert 20 éve minden kormány sajnálja a pénzt az elméleti tájékozódásra, felkészülésre. Négyévenként szavazgatunk, és 20 éve nem jutottunk el számos gond megnevezéséhez. A devizahitelek vitája mutatja meg, hogy eleve rossz, rendezetlen, bizonytalan fogalmak mentén engedik az országot tönkre menni. Még most sem esik le a tantusz? Inkább vigye az ördög az országot is, csak ne lehessen kimondani, hogy a király meztelen? Egy rendes király kiállna a TV elé, nagy műsorban bevallaná, hogy ő bizony meztelen, elmagyarázná, hogy mi a pörsenés a vállán, és nagy nyilvánosan mindenkit arra buzdítana, hogy tessék nekilátni felhúzni egy alsógatyát meg zoknit a szeles időben.

Senkinek sincsen a bölcsek köve a zsebében, de dolgozni kellene azon pld, hogy mi az a pénz, pénzrendszer, bank. A PSZÁF hírlevele egy stencilezett munkavédelmi hablatyhoz hasonlatosan olvashatatlan. Érdektelen, hogy szándékosan-e. A banki funkciókról középiskolai szinten nem lehet semmit olvasni. A világ másik végén meg megy minden a maga útján. Itt meg mintha a lakáskonnektorba vezették volna a 220 Kilovoltot. És magyarázgatnák a lakosoknak, hogy ne nyúlkáljanak vizes újjal a konnektorokba. De a lakótelep ég le a 220 ezer volt feszültségtől, ha azt a konnektorba engedik. A villámok sokezer voltos feszültségét túlfeszültség szűrők védik ki, nehogy a lakásokba jussanak. Túlfeszültség védők nélkül nincsen villamos hálózat a lakások számára. A jelen tapasztalat szerint árfolyambiztosítás nélkül nincsen hitelező bankrendszer. Tessék gyorsan elküldeni a rendőröket a kilakoltatásoktól és azon az áron az árfolyambiztosítás intézményével foglalkozni!

A pénzrendszernek a maga anyagi eszközeivel az árfolyambiztosítás mintájára ezerféle „pénzrendszeri, bankhálózati kütyüt” kellene működtetnie. De nem teszi. Sőt. Saját hibáit a lakosságra keni. A mostani bankos viselkedés olyan, mintha a villamos művek kikapcsolná a túlfeszültség szűrőket, és amikor a villám miatt legének falvak, akkor kimenne fosztogatni a lángoló házakhoz.

Nem mondanám, hogy parlamenti képviselőnek, pártpolitikusnak vezető tisztségviselőnek lenni csak jutalom, zsákmány, kiváltság – mert még csapdának is bizonyulhat.

Ideje lenne feszegetni a csapdákat és nem benne magyarázkodni.

 üdvözlettel

Fáy Árpád

-------------------------------

(A korábbi e-mail címem "fay@tvnetwork.hu" és a fay@ngo.hu azóta megszűnt szerverhez tartozott)


EU-diplomácia-Magyarország
Barroso szóvivője megerősítette az Orbán Viktornak küldött levél tényét - FRISSÍTETT (ÚJ: levél témája)

 

    Brüsszel, 2011. december 20., kedd (MTI) - Megerősítette az Európai Bizottság kedden, hogy José Manuel Durao Barroso elnök levelet intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz.

    A testület MTI által megkérdezett szóvivője azonban nem kívánt részleteket közölni a levél tartalmáról.
     Az origo hírportál értesülései szerint Barroso a személyes hangvételű levélben a jegybankról és a pénzügyi stabilitásról szóló törvényjavaslat visszavonására szólította fel a magyar miniszterelnököt.
    Később a brüsszeli szóvivő annyit elmondott, hogy a levélben valóban a központi bank függetlenségével kapcsolatos aggodalmakról van szó.
    Hozzátette: a bizottság tudatában van annak, hogy a magyar sajtóban számos értesülés megjelent a küldemény szövegéről, ezek valóságtartalmáról azonban nem kívánt - mint fogalmazott - "spekulálni".
    Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője korábban szintén megerősítette, hogy a kormányfő levelet kapott az Európai Bizottság elnökétől, de ő sem közölt részleteket, csupán annyit tett hozzá, hogy természetesen Orbán Viktor a szokásos rendben válaszlevelet fog küldeni.

kvb \ kto

MTI 2011. december 20., kedd 10:38


 Vissza az oldal tetejére