vissza a főoldalra *

Nem érzem távlatos politizálásnak

minden "alulról jövő" kezdeményezés, érdeklődés, gondolat

fölényes, kioktató elutasítását

 From: Fáy Árpád [mailto:fay@tvnetwork.hu]
Sent: Wednesday, June 23, 2010 8:36 PM
To: 'polgari_hirszemle-owner@yahoogroups.com'
Subject: RE: [polgari_hirszemle] A politikai elit önmagán kezdett korlátozása

 Tisztelt Szerkesztőség!

Senkinek sem osztva elismerő és figyelmeztető lapot – had jegyezzem meg:

Alapvető, hogy nem csak a pártfinanszírozás esetén merül fel ez a kérdés, bár minden esetben felmerül a szabályok átlépésének szankcionálása – ha például külföldi forrásokat használnának fel a pártok (az ugye nyilvánvalóan nem a hazai választók érdekét jelenítené meg, vagy ha méltányolhatatlan úton jutottak volna vagyonukhoz a támogatók (lásd: Medgyessy, Gyurcsány, Kóka, Oszkó, Veres, Kapolyi).

Nem csak a pártfinanszírozás, hanem minden kiterjedtebb társadalmi struktúra esetében a kérdés megismételhető: sajtó, egészségügy, oktatás stb-stb.

Egyszer a nemzeti oldalon gondolkodóknak is el kellene töprengeni azon, hogy az aktuális miniszterek, képviselők, korrupt vagy csak hatalommal rendelkező más tisztségviselők hatóköréből nem kellene kivonni a minimális jogosultságokat (pártfinanszírozásra, oktatásra, sajtóra, egészségügyre stb)?

A kérdés 20 éve a rendszerváltáskor felmerült. A minimális jogosultságokat tulajdonosi erővel kellene biztosítani. De a többség engedett a korrupt, szélhámos és felkészületlen politikai vezetésnek (például lásd a már felvetett Medgyessy, Gyurcsány, Kóka, Oszkó, Veres, Kapolyi és társaikat), és nem látott neki a kérdés tisztázásához. Ezért lehetett az iskolai üzemi racionalitást összekeverni a minden diákhoz kötött, és tőle el nem vonható fejpénzekkel, s mára ott vagyunk, hogy elment a kedvünk a dolgok tisztázásától. A fejpénzre azt mondjuk piacos, nem vált be, hagytuk ellopni, akkor inkább ne legyen, majd az állam mindent megold, csak kívánni kell …

Úgy készülünk alkotmányozni, hogy az állampolgárokat képviselő politikusok finanszírozását az államtól várjuk el (megijedve Medgyessy, Gyurcsány, Kóka, Oszkó, Veres, Kapolyi  stb szellemétől), és oda dobjuk a személyes önállóság, autonómia, alkotmányosság ideáját. Ahelyett, hogy legalább másodsorban, érdekességként felmerülne, hogy a pártok finanszírozásában nem lehetne-e legalább meghatározó hányadban valami fejkvótát kitalálni? A mostani megoldás egy vicc, miszerint a győztes pártok osztoznak a vesztesek fejkvótáin (mint a középkori hadseregben, ahol a sarcot az élők osztják el maguk közt, nem az elesettek). Továbbá a választónak négy évig semmi beleszólása nem lehet (ami egy világméretű részvénytársaságnál is hosszú, ellenőrizhetetlen periódus). Továbbá csak pártok vihetik a voksokhoz csatolt fejkvótát, holott egyéni választott képviselőknek is kijárna az ilyesmi. Tehát az egyéni képviselőnek a működését biztosító, párttól független költségkerete kellene legyen (nem a fizetésére gondolok). A visszahívhatóság esetén pedig elesne az illető a ciklus hátralévő összegétől. Ha meg lehet akadályozni illetve vissza lehet szorítani az adócsaló vállalkozások törvénytelen pénzkezelését, akkor a pártokkal is meg kellene tudni tenni, és mindjárt nagyobb a mozgástér. Továbbá a parlamentnek törvényhozói képességet kellene biztosítani, tehát legyen költségkerete, lehetősége egyes minisztériumoktól független  törvény-előkészítésre. Továbbá a pártfegyelem az alfája-omegája mindennek. A pártok nem állami finanszírozása mellett lehetetlen volna a pártfegyelem nevű módszer --- a pártfegyelem és a neki kompatibilis finanszírozás képtelenséggé teszi a képviselői szerep betöltését, helyette könnyen szerepjátszássá vékonyulhat a képviselő tevékenysége. Normális esetben a képviselőnek a választói „politikai akaratát” kellene megjeleníteni, a „választóit mint politikai testet” kellene megjelenítenie. --- De a választói körzetek a legritkább esetben jelentenek valós politikai közösséget, és két választás között végképp semmi szerepük nincs. Ezért aztán nincs is választókörzeti politikai közösség, amely igényelhetné az állami pártfinanszírozást lazítását.

Szóval nem olyan egyszerűen vehető le a napirendről a pártfinanszírozás, hogy elég legyen megemlíteni néhány svihákot (Medgyessy, Gyurcsány, Kóka, Oszkó, Veres, Kapolyi stb), és máris kullogjon vissza mindenki kis kuckójába az álmodozások helyett.

Sajnos valószínűleg megint elmegyünk azon kérdés mellett, hogy ha érdemben akarnánk az alkotmányosságot rendbe tenni, akkor nem kerülhetnénk meg az olyan érdemi kérdéseket --- mint például a pártfinanszírozásban az állami eszközrendszernek és a tulajdonképpeni politikai akarat alanyának, a természetes személynek, és a természetes személyek tényleges közösségeinek a viszonyát.

A Medgyessy, Gyurcsány, Kóka, Oszkó, Veres, Kapolyi stb csapat nem oka, hanem egyik megnyilvánulása problémáknak.

Tisztelettel

FÁ, --- mindegy, úgysem publikus, de legalább kijött a gőz ---

 

From: polgari_hirszemle@yahoogroups.com [mailto:polgari_hirszemle@yahoogroups.com] On Behalf Of Polgari Hirszemle
Sent: Wednesday, June 23, 2010 5:08 PM
To: polgári hirszemle
Subject: Fw: [polgari_hirszemle] A politikai elit önmagán kezdett korlátozása
Importance: High

Tisztelt Dobai Miklós Úr!

Köszönjük a levezetést - egyetértünk minden sorával!

Szerkesztők


Subject: RE: [polgari_hirszemle] A politikai elit önmagán kezdett korlátozása

Tisztelt Polgári Hírszemle!

Első olvasásra jó az Önök által idemásolt felvezető szöveg, mely szerint a pártok csak szimpatizánsok befizetéseiből, s ne a közpénzből gazdálkodjanak.

A sokszor felröppent ötlet azonban rejt némi veszélyt a nemzeti (más szóhasználattal jobb) oldal számára.

Az ötlet megvalósulása esetén komoly egyensúly-eltolódás lenne kimutatható a „baloldal”-hoz kötődő elemek:

Medgyessy, Gyurcsány, Kóka, Oszkó, Veres, Kapolyi pénzügyi lehetőségei és a Fidesz szimpatizánsok (diákok, nyugdíjasok, nagycsaládosok, stb.) által nyújtott támogatás között.

A költségvetési támogatásnak, főleg a mostani választási győzelem tükrében van egyfajta kiegyenlítő hatása.

Erre is érdemes gondolni egy-egy ötlet felvetésekor.

 

Tisztelettel                    Dobai Miklós

 -----------------------------------------------------------------------

 

„Hány párttag is van Magyarországon ÖSSZESEN?

És mindenki azt a néhány embert támogatja az adójából, még azokat is, akiket el akar közülük söpörni, mint hazaárulót?

Nem logikusabb lenne, ha KÖZPÉNZT NEM kapnának a pártok, mert éljenek meg a valódi támogatóik pénzéből, ha akarnak? (És, ha tudnak!)

Persze, ez egyelőre azért nem menne, mert akkor a legszegényebbeknek még saját pártjuk sem lehetne...!”

 Vissza az oldal tetejére