Vissza a főoldalra    

Tisztelt OVB!

A választás első fordulójának eredményei olyan részletek iránt keltették fel az emberek érdeklődését, amelyekről addig keveset tudtak, nem tájékozódtak alaposan.

Ilyen a nem lakhelyükön szavazók ügye is. Vajon szervezett és nagyobb számú átszavazással nem befolyásolhatták-e a választások eredményét?

Az OVB 16/2002-es állásfoglalása április 10-én érzékelhetően hasonló dilemmát kívánt orvosolni azzal, hogy megtiltotta, hogy valaki ha már egyik helyen győztes képviselő választásában részt vett (mellette vagy ellene), az most másik helyen is, eredeti lakhelyén is leadja voksát.

A 85-ös számú választási füzetben közölt táblázatban szerepel "A szavazás napján névjegyzékbe felvett választópolgárok száma" adat, amely összesítésben meglepő, országosan 43.196 főt tartalmaz, az összes szavazásra jogosult 8 millió főnek azonban csak fél százaléka. A szavazóként meg is jelenteknek azonban már majdnem egy százaléka. Még ez sem tűnik soknak (amint az érvénytelen szavazatok nagy száma is 1% körüli). Ahol az első fordulóban eldőlt a képviselő sorsa, ott az utolsó napon regisztrálók száma közel sincsen az első és második helyen végzettek közti különbséghez.

A minden kétséget eloszlató adat "a nem helyben lakó szavazók" száma és aránya lenne. Ezt az adatot azonban a választási rendszer nem fogalmazza meg! Az alapbizonylatokból tudomásom szerint nem gyűjtik ki a választási összesítés során, hogy választókörzetenként és annál nagyobb egységekben mi volt a nem lakóhelyükön szavazók száma, aránya, esetleg milyen más területről jöttek el. Pedig ha  gyanú merül fel, akkor ezt az adatsort mind a négy választásra el kellene készíteni, és egymással összevetni (volt-e idén rendkívüli mozgás?), valamint elemezni, hogy a választási eredményt tudatosan lehetett-e ily módon befolyásolni. Ez az adatsor megnyugtató volna éppúgy, mint ahogyan megnyugtató a 16/2002-es OVB állásfoglalás.

Tudomásom szerint az 1997. évi C. törvény alapján az ilyen észrevételek kivizsgálása (ez esetben az adatok elkészítése és kiértékelése, nyilvánosságra hozatala, visszaélés esetében pedig a jogorvoslati lépések megtétele) az OVB feladata.

Tisztelettel kérem, hogy vegyék fontolóra az általam javasoltakat, és érdeklődéssel várom válaszukat.

Fáy Árpád

Vissza a tetejére