Vissza a főoldalra

NEM VOLT MÉG ELÉG?

Levél a Magyarok Világszövetsége tagságához

Tisztelt-Barátaim!

Az MVSZ ügyeinek rendezésére közösen kell vállalkoznunk. 2000 júniusában, szeptemberében majd decemberében megoldást kereső kezdeményezéseink sikertelenek voltak.

Világossá vált, hogy úgy az elnökségben, mint a tagság körében 51% is elegendő volt az elnöknek. Makacs kétségbeeséssel a szervezetet és (önmagát is) rongálva, kizárólagos elnöki hatalomban gondolkodik. Szűk környezete abban erősítette meg, hogy ez csak így helyes. A nemzeti-polgári kormánnyal szembemenetelve "önálló" külpolitikát, (utóbb már magyar belpolitikát is) igyekezett folytatni. Azt a kormányt bírálta úton-útfélen, melynek miniszterelnöke a "Haza a magasban" eszmeiségét vállalva a Kárpát medencét tekinti a magyarok hazájának, s a világban élő 15 millió magyart nemzet-testvérünknek. És bizonyította, hogy tehetünk is a lelki egység megteremtésén túl egymásért. Az MVSZ elnök lépéseinek, nevetséges sérelmi politikájának hazai fogadtatását ismerjük.

Egyre többen látták, hogy Patrubány Miklós nem integráló személyiség, aki nem akart egységet teremteni a szervezeten belül, s ma már nem is tudna. Akik 1996 óta elnökhelyettesként végzett tevékenységét ismertük, ezt eddig is tudtuk. Ezért kértük tartsa tiszteletben a magyar törvényeket, mert szervezetünk országgyűlési támogatásának ez alapfeltétele. /Itt jegyzem meg, hogy a folyamatban levő és első fokon Patrubányt elmarasztaló pernek ez még nem volt tárgya. A törvényességi felügyeletet ellátó ügyészség az előkészületekben -küldöttállítás, mandátumvizsgálat- talált kifogásolnivalót. A szervezet pénzügyi beszámolójának ill. a költségvetés megszavazásának visszássága -2oo helyett a 163 szavazat- ami ellen tiltakoztunk, még nem került vizsgálat tárgyává, miként a megválasztott elnök intézkedéseit sem vizsgálta hivatalosan senki. /

A 2000 májusi küldöttgyűlés 38.sz határozata a választók megosztottsága és az azt követő ingerült viták közepette nem került elemzésre, pedig ellenszavazat nélkül 15 tartózkodással fogadtuk el a közgyűlés első napján, s még a választások előtt."...az elnökség hajtsa végre az átalakuláshoz feltétlenül szükséges feladatokat ... alapszabály, SZMSZ módosító és tisztújító közgyűlés együttes lefolytatása 2001 decemberéig". Ez az idő lejárt. Kísérlet sem történt tisztújító közgyűlés összehívására, a tervezett alapszabály módosítás pedig egyszerűen a Kárpát-medencével összevonva -gyakorlatilag a fejét csóváló anyaországi többséget beolvasztva- teremtene Patrubánynak megfelelő hátteret.

A Világszövetség könyvvizsgálója már tavaly közjegyző előtt tett nyilatkozattal lemondott. Mindenki olvashatta a felügyelő bizottság amerikai és anyaországi tagjainak 2002 március végi  észrevételeit. Azok bizony súlyos állításokat tartalmaznak. Kezdhetnénk azzal, hogy nem bocsátják az ellenőrzést végzők rendelkezésére a kért dokumentumokat. (Félszáz ország törvényeit ismerjük mi MVSZ tagok. Hol engedhető ez meg?)

A 2000 májusában választott elnökség Patrubánnyal együttműködni kész felének nyugati tagjai a közös munkában csalódva, vagy éppen a döntési mechanizmusokat kifogásolva, eltávolodtak az elnöktől. A helyettük választott elnökségi tagok is komoly kritikával illetik az elnök vezetési stílusát, melynek legfőbb mozgatója a hatalom megtartása.

Miután eszközökben nem válogat, nyilvánvaló, hogy a nyilvános sértegetések, melyeknek többen már korábban áldozatai voltunk, legutóbb Kardos Béla, majd a fenntartásait megfogalmazó Tőkés László, a Magyarok Házából eltávolított Rajnai Miklós (aki munkája elismeréseként márc.15.-én Bánffy Miklós díjat kapott)  a bíróság elé citált Duray Miklós, akit éppen akkor perelt, amikor megkapta a legmagasabb magyar állami kitüntetést. Magyar jogvédő tevékenységéért Duray (a Kutyaszoritó c. könyve Csoóri Sándor előszavával - akit ezért évekre eltiltottak a publikálástól és a nyilvános szerepléstől - Püski Sándor kiadásában New Yorkban jelent meg..) a csehszlovák kommunisták börtönében volt amikor az elnök és bizalmasai Ceausescu román kommunista pártjának aktivistái voltak.

Erkölcsi-politikai abszurditás, hogy Patrubány az  MVSZ, tehát mindnyájunk  nevében perel.  Most legújabban a Magyar Örökség-díjas írót Fekete Gyulát, akit 8o. születésnapján egy nemzet köszöntött tisztelő szeretettel, idéztette bíróság elé.

Kérdésem -sok hozzám intézett hasonló tartalmú  mondat összegzéseként- nem volt még elég ? Meddig is szól Patrubány Miklós mandátuma? Nem lenne helyes, ha visszavonulna? Nem érzi Ő maga (és közvetlen környezete), hogy jogilag, pénzügyileg, politikailag, de ami a legfontosabb: emberi kapcsolataiban is ingoványos talajon jár jó ideje? Nem érzi, hogy a Világszövetség egyre nagyobb része számára teher az a kamarillapolitika, melynek első lépéseként erdélyi -többségi- ellenzékétől szabadult meg, majd a felvidéki, kárpátaljai, később az anyaországi, az utóbbi évben már nyugati vezetőtársaitól? Válasz helyett megismétlem Solymosi Frigyes akadémikus az MVSZ Védnöki testületének tagja 2000 júniusában az egyik hazai napilapban közölt véleményét: "nem mindenki alkalmas a Magyarok Világszövetsége vezetésére. Neki ezt be kellene látnia és lemondani.."

A továbbiakban az egyik kérdés: a 2ooo májusában választott küldöttek közül akik ezzel egyetértenek hol írhatják ezt alá? A válasz: majd csak találunk egy üres papírlapot, de először higgadtan beszéljük meg az ügyet. Senki -de főleg megtépázott hitelű szervezetünk- ne sérüljön feleslegesen! A másik kérdés: hogyan tovább Világszövetség? részleteiben : mit kell tennünk az összefogásért, vannak-e és mik a feltételei a megbékélésnek?

Az átmeneti feladatok tisztázására -( költségvetés, tagnyilvántartás, a Hivatal és a Magyarok Háza újjászervezése, a konfliktusok türelmes feloldása stb) öt-hat hónapos időszakra egy napi munkát vállaló a három régiót képviselő triumvirátus megbízását javaslom, amely mögött a 2000 tavaszán választott 3oo küldött, szűkebben a májusban a régióüléseken megválasztott tisztségviselők (elnökségi és bizottsági tagok 54 fő) állnak, akik havonta- kéthavonta találkoznak, hogy értékeljék az operatív munkát végzők teljesítményét, s megfogalmazzák a feladatokat. (Természetesen az 54 fő is szűkíthető 21-re vagy 15 -re, a lényeg a paritáson, még inkább az együttgondolkodás, majd együttműködés vállalásán van).

Személyekről most nincs értelme beszélni.

Tisztelt-Barátaim!

Az Anyaországi régió februári és márciusi felhívásainak szellemében több megyei szervezet kezdeményezésére április 3.-án a Vigadóban nagygyűlést szervezett A HAZA MINDEN ELŐTT! címmel. A szervezéshez csatlakozó 3o tagszervezetünk százezernél több tagot számlál. Minden megye, több mint félszáz település képviselői hatszázan voltunk jelen.

A hazai régió él és dolgozik, hiszünk az emelkedő nemzetben, ennek szellemében és a Kölcsey parancsnak engedelmeskedve, amint lezárulnak a hazai országgyűlési választások, -minden erőnket a világ magyarjainak összefogására, a különvélemények tiszteletben tartásával, az egység megteremtésére szeretnénk fordítani. Folytatnunk ott kell, ahol a 2000 májusában a Magyarok V. Világkongresszusa zárónapján a Vigadóban abbahagytuk. Akkor még egységesek voltunk. Személyes meggyőződésem, hogy ez találkozik legtöbbünk szándékával, - s mert elsősorban a munkában hiszek, tudom, hogy ez az egység újra megteremthető.

Észrevételeiteket előre is köszönve, barátsággal:

dr.Szijártó-István az Anyaországi Régió elnöke

Vissza a tetejére