Vissza a főoldalra    * vissza az MVSZ válságról szóló nyitó oldalhoz

 "Szerkesztői levél"

Kedves József!

Leveled (Gazda József, 2003. július 22, Politikai nyilatkozat) arra késztet, hogy jelezzem, nem látok tisztán. Amilyen értékeket meghivatkozol, mint ÖNRENDELKEZÉS, ezek alapvető, megkerülhetetlen alkotmányos értékek.

A személyeket viszont, akiket meghivatkozol, azok egy részével súlyos ütközésem volt. Azt kell mondjam, hogy olyan stílusban nyilvánultak meg előttem a Magyarok Világszövetségében 1999-től, amelyet nem tartottam elfogadhatónak. Ebből következően nem voltam rest visszás cselekedeteiket szélesebb nyilvánosság elé tárni a www.mvsz-alkotmany.ngo.hu c. honlapon.

Nem tudom, hogy e konfliktusnak mi lesz a következménye, a kifutása. Azt azonban le kell szögeznem, hogy akiktől méltánytalanságok sorát tapasztalhattam nemcsak személyem ellen, hanem időnként tevékenységem céljaival szemben is, akik az Alkotmányossági Műhely működési feltételeit nyers erőszakkal vették el a világszövetségben (már fél évvel a parlamenti támogatás elmaradása előtt!), a Magyarok V. Világkongresszusának 2000 májusi egyhangú határozata ellenére, és annak ellenére, hogy az akkor csúcsosodó személyes konfliktusból írásban kértem a kihagyásunkat - nos ezen elfogadhatatlan viselkedésű emberek politikai ellenfelét sem tekintem lehetséges szövetségesnek, ha másrészről viszont annak politikai értékeivel nem értek egyet.

Tehát: engem megdöbbent, elszomorít, hogy az RMDSZ a magyar autonómiát nem tekinti céljának, és nem tevékenykedik érte sokkal harciasabban. Sőt. Engem elszomorít, hogy az RMDSZ még elméletben sem igyekszik tisztázni, hogy a magyar identitásnak mennyire éltető eleme egy olyan autonómia, önrendelkezés, amely például a székelységet évszázadokon át ismert módon jellemezte.

Tehát csak üdvözölni tudom Gazda József levelét, annak eszményei miatt.

De meg kell jegyezzem, hogy az általad említett, az RMDSZ-ből kizárt többi személy részéről sem találtam felfokozott érzékenységet az alkotmány kérdései iránt 1999 és 2003 között. Ők a magyar önrendelkezést tűzik ki zászlajukra, de ha rajtuk múlik, akkor annak elméleti tisztázásáért nem sokat tesznek, hanem inkább gátolják - mert képtelenek kilábalni abból a fanarióta szocializáltságból, amelyben részesültek, és amely mindig úgy dönti el az elméleti kérdéseket, hogy ki kinek a barátja - rövid távon. Hosszú távon ez nem működik.

Hosszú távon létkérdés a magyar alkotmányos hagyomány szigorú kiállása a különbségtétel mellett az örök emberi, alkotmányos értékek és az aktuális ügyeket rendező megállapodások között. Ebből nem az következik, hogy cinikusan hátat lehet fordítani a napi ügyekben az örök igazságoknak, hanem hogy napi életünk kereteit meg kell próbálni az örök igazságokhoz igazítani. Azaz az önrendelkezés olyan feladat, amelyet még a mai Magyarországon is fel kell vetni a kormány és parlament időnként kétségtelen alkotmányos elveket sértő tevékenységével szemben. Hát még a ti esetetekben.

Azt remélem, hogy fog még változás beállani akár mindkét oldalon (RMDSZ-ből kizártak, ki nem zártak, illetve ezzel párhuzamosan az MVSZ-ből kizártak és ki nem zártak oldalán, illetőleg a magyarországi politikában). A szembenállást, a konfliktust valahogy kezelni kell, majd hoz az idő megoldást, de a legfőbb igazságokat nem lehet eldobni.

Nem tartom elképzelhetőnek a belül egymással szolidáris tagokból álló közösség önrendelkezési igényének feladását. Tehát ezen honlap szerkesztésével soha egy pillanatra nem volt célom, hogy akárcsak közvetve is az önrendelkezés értéke mellett kiállókat kérdőjelezzem meg. Ezt igyekszem jelezni leveled felrakásával.

Tisztelettel üdvözöl

Fáy Árpád

Vissza a tetejére