vissza a címoldalra* vissza az MVSZ válságról szóló nyitó oldalhoz

Beszámoló a Felügyelő Bizottság ellenőrzési tapasztalatairól

Előzetes, javított anyag

 

1.   Jogi felhatalmazás és kötelezettség

A Felügyelő Bizottság a Közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvényben foglalt felhatalmazása és kötelezettsége alapján végezte a működés és gazdálkodás ellenőrzését.

Az ellenőrzés időpontja: 2002. február 20 - március 20 között a Világszövetség irodahelyiségében, valamint hivatali helyiségen kívül

Az ellenőrzést végezte: Murray Sándor, Szűcs Ferenc, Dr. Várhelyi Krisztina.

Az ellenőrzés módszere: szúrópróbaszerű

Az ellenőrzés kapcsán vissza kellett tekinteni az 1999 és 2000 évi ellenőrzésekre abból a célból, hogy a feltárt hiányosságok megszüntetése megtörtént-e.

Az ellenőrzés kapcsán megbeszélést folytattunk Patrubány Miklós Úrral és Lechner Ildikó munkatárssal és Kun Csabával a Pax Pannoniae kft ügyvezetőjével.

A Felügyelő Bizottság a Világszövetség működésének ellenőrzését megfelelő dokumentumok birtokában tudja elvégezni. Ezért Patrubány Miklóshoz irt ajánlott levelében a következő dokumentumok megküldését kérte 2002. március 18-ig (elegendő időt biztosítva a dokumentumok elkészítésére és átadására):

1.      Az Elnökség döntése a 30 millió forintos Pax Pannoniae hitelfelvételről;

2.      A Pax Pannoniae könyvvizsgálójának figyelemfelhívó levelei;

3.      A Pax Pannoniae OTP-vel kötött hitelszerződésének másolata;

4.      A 2001. 12. 31-i készletleltárak;

5.      A benyújtott adóbevallások másolata;

6.      Nyilatkozat a köztartozások aktuális helyzetéről;

7.      Adófolyószámla-kivonat;

8.      A 2001. évi bér és bérjellegű kifizetések szerződései;

9.      Az MVSZ számára érkezett adományok tételes kimutatása, azok rendeltetés szerinti felhasználása;

10.  Pályázatokra befolyt összegek, azok felhasználása, elszámolása, alátámasztva pályázati dokumentumokkal (pl. Reményforrás);

11. Egyéb kölcsönszerződések (pl. Szent László Alapítvány, Szent Korona Szövetség);

12. A 2001. évi jóváhagyott költségvetés.

A kért dokumentumokat a megjelölt határidőig a Felügyelő Bizottság a Pax Pannoniae könyv-vizsgálójának figyelemfelhívó leveleinek kivételével, nem kapta meg, amely a további ellenőrzés akadályát képezi. Értesítést sem kapott arról, hogy a kért dokumentumok rendelkezésre állnak.

2.   Visszatekintés

A 2001. május 10-11-i Küldöttgyűlés számára a 2000. évi működésről készített Felügyelő Bizottsági jelentésre tételesen, szó szerint szükséges visszatérni az összefüggések nyomon követése miatt.

"Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a továbbiakban is gondoskodni kell arról, hogy a számviteli, pénzügyi feladatokat megfelelő szakképzettségű munkavállalókkal szükséges elvégeztetni és a kötelezettség vállalás, utalványozás, ellenjegyzés összeférhetetlenségi szabályainak betartásáról gondoskodni szükséges."

„Jelenleg az MVS2 működésének személyi feltételeit nem látjuk biztosítottnak. Információk szerint a főkönyvelő és munkatársa munkaviszonya is megszűnik."

„A körülményekre való tekintettel külön is felhívjuk a figyelmet a bizonylati rend betartásának, a bizonylatok megőrzésének, megfelelő tárolásának követelményére, a mérlegek, főkönyvi könyvelés adatainak a számviteli törvény szerinti megőrzésére, a szükséges intézkedések megtételére."

„Ugyancsak felhívjuk a figyelmet és intézkedés szükséges az MVSZ teljes iratanyagának biztonságos megőrzésére, archiválására."

„A 2000. évi mérleg az előző évhez képest előzetes mérlegadatok alapján kedvezőtlenül alakult.

]elemős a Világszövetség a 2001. évre áthúzódó kötelezettsége, amelynek a fedezete nem áll rendelkezésre. Az adósságállomány folyamatosan növekszik.

Felhívjuk a fegyelmet, hogy fedezet nélküli kötelezettség vállalása a jogszabályok értelmében tilos."

„A 2001 évre kialakult rendkívüli helyzet miatt, ami a morális válságot, a gazdasági válságot egyaránt jelenti, valamint a Főkönyvelő munkaviszonyának várható megszűnése miatt szükségesnek láttuk évközi mérleg elkészítését 2001. április 30-i fordulónappal.

Április végén a Világszövetség köztartozása 12,8 millió Ft. Nem fizette be az APEH részére a dolgozóktól levont személyi jövedelemadót, a társadalombiztosítási és egyéb járulékokat. "további tartozás áll fenn a szállítók felé, a dolgozók felé, valamint 1,2 millió Ft lízing díj esedékes 2001 évben, és magánhitelezők felé 6,1 millió Ft rövid futamidejű tartozás áll fenn. A Világszövetség $,6 millió Ft céljelleggel átvett pénzeszközt nem továbbított, hanem saját működéséhez használt fel. (Reményforrás, árvízkárosultak részére juttatott adomány).

A múlt évről áthúzódó kötelezettséggel illetve az esedékes kifizetéseket figyelembe véve jelenleg mintegy 42 millió Ft adóssága van a Világszövetségnek. A folyamatosan halmozódó adósság miatt a Világszövetség saját vagyona, illetve vállalkozásának a Pax Pannoniae Kft vagyona is veszélybe kerülhet. A Világszövetség és a Pax Pannoniae Kft. a Benczúr utcai ingatlan bérleti díját jelentős mértékben, nagyságrendileg csökkentette. Ennek gazdasági, adó vonzata egyaránt van. A Pax Pannoniae árbevételét jelentősen csökkenti, és az irreálisan alacsony bérleti díj illetve annak adó vonzata miatt az Adóhivatal kifogást emelhet, és büntetést szabhat ki. (Ez az intézkedéseknek a logikai következménye. Konkrét számszerű rálátása a Pax Pannoniae kft. működésére a Felügyelő Bizottságnak nincs, mivel a korábbiaktól eltérően megszűnt az MVSZ Felügyelő Bizottságának részvétele a Pax Pannoniae Felügyelő Bizottságában)."

„Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a fedezet nélküli gazdálkodás, nem folytatható tovább."

„Meg kell tenni a szükséges intézkedéseket a válságos helyzet megoldására."

„A Magyarok Világszövetsége 2000. évben mélypontra jutott, a gazdálkodás csődhelyzetet mutat. Amennyiben nem kapa Világszövetség támogatást a likviditás tovább, romolhat, és jelentős vagyonvesztés következhet be.

Olyan felelős döntések szükségesek, amelyek megteremtik a lehetőségét a Világszövetség erkölcsi felemelkedésének és gazdasági stabilizálásának."

A Felügyelő Bizottság 2000. évi jelentésében megfogalmazott aggályokat a jelenlegi helyzet visszaigazolja, annak ellenére, hogy a küldöttgyűlés a jelentést nem fogadta el.

3.   Jelenlegi helyzet

3.1.   Működés

A működés szabályszerűségének alapvető eleme, hogy az MVSz legmagasabb rangú szervezeteinek működése, a döntéshozatal az Alapszabályban foglaltak szerint történjen és ez hitelesen legyen dokumentálva. Ennek ellenőrzése kapcsán hiányosságok, törvénytelenségek állapíthatók meg.

• 2001. május 10-12-i Küldöttgyűlésről jegyzőkönyv nem készült, az érvényesítés így nem történhetett meg.

A küldöttgyűlés résztvevőinek száma nem állapítható meg, a határozatképességre nincs utalás.

A határozatok egyes pontjainál többször szerepel az "igen" szavazatoknál a "látható többség"! (például az alapszabály módosításánál is), az objektív számszerű, szavazatok helyett, a szubjektív elemet tartalmazó „látható többség" minősítés nem fogadható el.

Az Alapszabály módosításához 13. §. 7. pontja szerint. "kétharmados többség, de legalább 151 igenlő szavazat szükséges." Megítélésünk szerint a legfontosabb döntéseknél azért szerepel a számszerű megkötés, hogy azok ne legyenek kisajátíthatók akkor sem, ha az összehívott küldöttgyűlés nem határozatképes.

A Világszövetség vagyonával kapcsolatos döntések szintén a legfontosabb döntések közé tartoznak. A 14. §. 2.pontja szerint ez esetben is kétharmados többség, de legalább 151 igenlő szavazat szükséges. A 9/2001. Sz. határozat, a 11/2001.sz. határozat esetében csak 120 igen, a 12/2002.sz. határozat esetében 105 igen szavazat volt. Mindhárom határozat a hitelfelvétel elnökségi hatáskörbe adásával kapcsolatos.

• Az elnökség üléseiről szintén nem készült hiteles jegyzőkönyv. A dokumentálás formája esetleges. Az esetenként emlékeztető, vagy határozatok jegyzékében szereplő döntés, vagy jegyzőkönyv-kivonatonként készülő határozat formáját ölti. A végrehajtásra vonatkozó dokumentációt ugyancsak nem kapta meg a Felügyelő Bizottság.

Az utolsó elnökségi ülésen több olyan „elnökségi tag" is szavazott, akiket a küldöttgyűlés nem erősített meg. Ennek következtében véleményünk szerint az elnökségi ülésen határozatképesség nem volt, hiszen mindössze 10 (vagy annál kevesebb) olyan elnökségi tag vett részt, akiket a küldöttgyűlés erősített meg.

• Tisztázatlan az elnökségi póttagok kérdése. A nyugati elnökségi tagok véleménye szerint az elnökségi póttagok csak arra az esetre lettek megválasztva, ha valamely elnökségi tag kilép, tehát az elnökségi póttagok nem vehetnek részt szavazati joggal elnökségi üléseken még akkor sem, ha az illető régió nem képviselteti magát teljes létszámban.

A Felügyelő Bizottság működőképessége jelenlegi körülmények között nem biztosított. Miután az Elnökség 2001. szeptember 29 i ülésén meghallgatta és megfelelő vita lefolytatása után tudomásul vette a Felügyelő Bizottság beszámolóját. (Jordáky Béla; 14 igen, 2 tartózkodás) Jordáky Béla a tagokat írásban tájékoztatta az elnökségi ülésen történtekről. Kiemelte, "hogy a Felügyelő Bizottság a jelenlegi körülmények között nem tudja vállalni feladatai elvégzését, és nem tud eleget tenni az alapszabályban lefektetett kötelezettségeinek. Ameddig nem normalizálódik a helyzet, addig a Felügyelő Bizottság nem tud felelősséget vállalni az előírt és elvárt feladatok elvégzéséért."

A Felügyelő Bizottság nem minden tagja kapott meghívást az elnökségi ülésre. Az elnökségi ülésen a FB képviseletében jelenlévő Murray Sándor hangfelvételt kívánt készíteni mivel, mint fentebb megjegyeztük, jegyzőkönyvek az utóbbi év során nem készültek. Patrubány Miklós a kazettákat elkobozta Murray Sándortól.

3.2.   Gazdálkodás

A gazdálkodás területén súlyos problémák, törvénytelenségek tapasztalhatók:

A számviteli könyvelés folyamatossága és szakszerűsége nem biztosított. Rendszeres könyvelés Hatos Klára főkönyvelő távozásáig történt 2001. április 30-ig. Ezt követően 2001 - november 1.-től csak részleges könyvelés történik a főkönyvre, amelyet nem méregképes könyvelésre jogosító képesítéssel rendelkező személy végez. Főkönyvelője nincs a Világszövetségnek. (lásd: 2000. évi FB vizsgálat)

Megállapítható, hogy a munkabérek és közterheinek könyvelése a 2001. április 30. időpontig történt. Ennek következménye, hogy a közterhek kiegyenlítésének helyzetét nem lehet megállapítani. Az 599 Technikai számla beiktatásával történtek átutalások az APEH számlájára, de nem állapítható meg, hogy az tb járulék, személyi jövedelemadó, vagy egyéb közteher. (lásd: 2000. évi FB vizsgálat)

A bizonylati fegyelem nincs betartva. Például a pénztári kifizetések aláírások nélkül történtek.

Könyvvizsgálója jelenleg nincs a Világszövetségnek.

Az előlegszámlák rendezetlenek:

3617 Munkavállalók előlege (02.28)

9.200,00 Ft

3612 Elszámolásra adott devizaelőlegek (01.23)

353.738,51 Ft

36111 Elszámolásra adott előleg Főv. Szerv.

40.000,00 Ft

3611 Elszámolásra adott Ft. előlegek

265.725,00 Ft

353 Devizában adott szállítói előleg

785.425,00 Ft

352 Szállítónak adott előleg

Szent István szobor Bicske 3 millió

3.100.000,00 Ft

31170 Prímagáz Rt. (okt. kiegészítő)

500.000,00 Ft

Jelentős kötelezettségvállalásai vannak a könyvelés jelenlegi adatai szerint a Világszövetségnek, a melynek a fedezete működési forrásból nem áll rendelkezésre: (lásd: 2000. évi FB vizsgálat)

392 Reményforrással szembeni kötelezettség (01.01)

7.622.717 Ft

393 Szentlászló újjáépítésére vállalt köt.

1.700.000 Ft

425-4527 számlákon különböző kötelezettségek.

Ebből Szent László Akadémia

 

5.000.000 Ft

Az elszámolások, és könyvelés rendezetlenségét mutatja, hogy jelentős elszámolási vagy könyvelési lemaradás mutatkozik az alábbi számlákon is: (lásd: 2000. évi FB vizsgálat)

47913 Rövid lejáratú kötelezettség (KIT pályázatok 01.01)

7.622.717 Ft

47915 Egyéb rövid lejáratú kötelezettség (01.01)

20.000 Ft

47916 Továbbításra kapott adományok

123.994 Ft

479161Tiszai Árvíz -adomány továbbításra

948.682 Ft

4797 Lebonyolításra kapott kötelezettség

164.281 Ft

Fel kell hívni a figyelmet a költséggazdálkodásra és kiadásokra vonatkozó néhány adatra, a könyvelési nyilvántartás alapján, amely a jelenlegi körülmények között elgondolkoztató:

Anyag és anyagjellegű költségek

1.069.862 Ft

Utazási költségek

841.799 Ft

Telefonköltség (MATÁV+ 3 mobil)

6.064.646 Ft

Internet, információ MTI

2.163.888 Ft

Megbízási díjak

1.020.543 Ft

Bérleti díjak

1.970.061 Ft

Számlázott szellemi tevékenység

1.785.040 Ft

83310 Késedelmi kamat kötbér

275.430 Ft

86320 Bírságok, büntetések

352.881 Ft

3.3 Vagyongazdálkodás

A gazdálkodás - a veszteség növekedése - a Magyarok Világszövetsége vagyonát veszélyezteti. A Pax Pannoniae jelentős hitelt vett fel működési célokra, amely jelzálogjog bejegyzését, az ingatlan megterhelését jelenti. (lásd: 2000. évi FB vizsgálat)

A Magyarok Világszövetsége elnöke 2001.07.26-án utasítást ad a Pax Pannoniae kft. ügyvezetőjének, hogy 30 millió forint kisvállalkozói gyorshitelt vegyen fel 5 éves futamidőre.

2001.07.26-án utasítja az ügyvezetőt, hogy 28.800.000 Ft. kölcsönt adjon az MVSZ-nek.

2001. 07.31-én a Magyarok Világszövetsége és a Pax Panoniae Kft a kölcsön szerződést köt.

Az MVSZ számlájára az összeg átutalása 2001.08.29-én megtörténik.

Ezen túl MVSZ esedékes tartozása a Pax Pannonige felé: 8.235.385 Ft., valamint a későbbi törlesztésekből 28.000.000 Ft.

A Pax Pannonige kft. hitelfelvétellel kapcsolatos költségei 2.235.385 Ft. összeget tettek ki, melyből 1.640.000 Ft. kamatot az MVSZ-nek kell megtéríteni. (Az adatok Kun Csaba ügyvezető közlése szerintiek).

Jelenlegi ismeretek alapján a hitel visszafizetés feltételei nem biztosítottak, sőt a működés további hitelek felvételét, a vagyon további eladósítását jelenti, vagy az ingatlan értékesítését vonja maga után. Az ingatlan értékesítéséről tárgyalások folynak, az áprilisi küldöttgyűlésen kívánják elfogadtatni. Különös problémát jelent, hogy ehhez az elnökség előzetes jóváhagyása kellett volna. Elnökségi üléseken ilyesmi nem merült fel. Később Patrubány Miklós arra hivatkozott, hogy a 2001-es MVSZ küldöttgyűlés felhatalmazta őt a nevezett kölcsön felvételére. Ez a felhatalmazás hiteles jegyzőkönyvvel nem támasztható alá, mert a 2001-es küldöttgyűlésről. készült.

3.4 Adományok könyvelésének rendezetlensége

Rendezetlen a pénzbeni és természetbeni adományok könyvelése, bevételezése. Sem, a gyakorlatban sem szabályozás szintjén nincs megoldva. (Ez a téma is felvetődött már korábbi FB vizsgálat során)

A Világszövetség részére a nyugati régió által, a rendkívüli helyzetre tekintettel adományozott összegek jelentős része nem fut át a könyvelésen, illetve nem az adott célra történik a felhasználás. A nyugati régió tájékoztatása szerint, a 10.000 dollár adományból csak 800 dollár fut át a könyvelésen, mint befolyó összeg. (Az adomány letétbe helyezésére, valamint az átadás-átvételére vonatkozó bizonylatait a Felügyelő Bizottság nem ellenőrizte, mert azok az amerikai vezetőség birtokában vannak.)

Az adomány cél szerinti felhasználásával kapcsolatban az adomány ozó felé elszámolás nem történt. Nem ellenőrizhető annak az adománynak a sorsa sem, amit a 2001. évi küldöttgyűlésen a kárpátmedencei régió küldötteinek étkezésére, ellátására adományozott a nyugati régió.

Áttekinthetetlenek a Patrubány Miklós által a Világszövetség részére adott és visszavett kölcsönök könyvelése és elszámolása.

3.5 Egyéb

A Felügyelő Bizottság nem kapott értesítést, hogy a Világszövetség elköltözik a Benczúr utcából. Ennek kapcsán egyrészt vagyonvédelem másrészt az iratvagyon megőrzése és teljes körűsége szempontjából merülnek fel aggályok (lásd: 2000. évi FB vizsgálat) beleértve a Felügyelő Bizottság iratanyagát is.

4.   Összegzés

A Magyarok Világszövetségének működése nem az Alapszabályban foglaltaknak megfelelő. A működést alapvetően meghatározó kérdésekben (Alapszabály módosítása, vagyon) a döntés véleményünk szerint nem a szabályoknak megfelelő.

A Felügyelő Bizottság a megadott határidőig az ellenőrzéshez szükséges iratanyagot, dokumentumot – egy kivételével - nem kapta meg.

A könyvelés nem folyamatos, a számvitel szakszerűsége nem biztosított, mert a Világszövetségnek főkönyvelője nincs, a könyvelést nem mérlegképes szakképzettséggel rendelkező munkatárs végzi, azt sem alkalmazottként, hanem megbízási jogviszony keretében.

A Világszövetség ingatlan vagyona a jelenlegi gazdálkodás mellett nincs biztonságban, a felvett hitel visszafizetésének a fedezete nem biztosított. Ugyancsak veszélyeztetettnek ítélhető a Világszövetség tulajdonát képező és a vagyonkezelést végző Pax Pannoniae Kft nyereséges működése is.

Tárgyalások folynak az ingatlan értékesítése ügyében.

A Világszövetség részére juttatott adományok pénzbeni és természetbeni könyvelése áttekinthetetlen. Meghatározott célra adományozott összegek célszerinti felhasználása nem állapítható meg. Meghatározott célra adományozott összegek az MVSZ elnöke szerint is időnként más célokra vannak felhasználva.

A Világszövetség válságot nem tudta megoldani, a gazdálkodás stabilitása nem következett be, sőt a bizonytalanság erősödött.

Budapest, 2002. március 27.

Murray Sándor sk

Szűcs Ferenc sk

Dr Várhelyi Krisztina sk

vissza az elejére

vissza a címoldalra