2000. május 26. péntek

 

7. kazetta A oldal

2000. május 26. 9.30.

Zabolai Csekme Éva: (Üdvözli a küldötteket, és fegyelmezett, jó munkát kíván.) Mint tegnap elhatároztuk, a tárgysorozat módosítását megszavaztuk, és ma reggel rögtön a választásokkal fogjuk kezdeni. Az elnök választásával. Megkérem a főtitkár urat, hogy legyen olyan kedves és mondja el nekünk a választási procedúrát. Az első napirendi pont ma az MVSZ jelölőbizottságának a jelentése, ez csak az elnökökkel kapcsolatban történt meg, az alelnökökkel kapcsolatban még lehetőség van arra, hogy esetleg akik az elnökjelöltek közül később, vagy mások, alelnöknek szeretnék jelöltetni magukat, azok még ezt írásban és az országos tanácsuk beleegyezésével megtehetik. És ezt a pontot az elnökválasztás után csak az alelnökökre vonatkozva újra meg fogjuk tenni.

 

Chikány Gábor: Tisztelt Küldöttek! Szeretettel üdvözlöm Önöket. Ismertetem a szavazás lebonyolításának módját. Ezalatt az alapszabályban rögzített lebonyolítási mód mellett annak a konkrét technikáját is érteni kell. Mind a kettőt elmondanám, hogy ugyanarra gondoljunk.

Az alapszabálynak a küldöttgyűlésről szóló 14.§. 3. pontja rögzíti a szavazásnak a módszerét az alábbiakban:

"Mindkét tisztségre régiónként több jelölt is indítható. A megválasztáshoz a jelenlevő küldöttek kétharmadának, de legalább 151, ugyanakkor minden régió legalább 34 küldöttének igenlő szavazatára van szükség."

Ez volt az első fordulónak a metodikája.

A másodikról így szól az alapszabály:

"Amennyiben egy szavazási fordulóban egyetlen jelölt sem kap elegendő szavazatot, akkor második fordulóra kerül sor, amelyben a legtöbb szavazatot elért két jelölt vesz részt. Amennyiben a második forduló is eredménytelen, akkor a harmadik fordulóban a két jelölt közül a jelenlevő küldöttek kétharmados többséggel választják meg az elnököt.

Eredménytelen harmadik forduló esetén a negyedik fordulóban a két jelölt közül a jelenlévő küldöttek több mint fele igenlő szavazatával választanak elnököt.

Az MVSZ elnökének és elnökhelyettesének újraválasztása ugyanolyan feltételek mellett történik."

Megengedik, akkor egy pár fogalmat értelmeznék annak értelmében, ahogyan erre a Szabályzatfelügyelő Bizottságot erre felkértük. Ő a választ megadta, és azt az elnökség három nappal ezelőtti ülésén ismertette. Azt az elnökség szavazás útján támogatólag elfogadta. Azért bocsátom ezeket elő, hogy nem levegőben lógó kérdésekről, hanem mindnyájunk számára értelmezendő fogalmakról van szó. Sorba mennék rajta tehát.

Az első mondatban az a fogalom, hogy a megválasztáshoz a jelenlevő küldöttek kétharmadának, de legalább stb. …..ebben a jelenlevő küldöttek fogalmát a bizottság és az elnökség úgy értelmezte, hogy jelenlevő küldöttnek az számít, aki ebben a szavazási fordulóban a szavazólapot felvette, és azt aláírásával igazolta. Tehát ez azt jelenti, hogy minden egyes szavazási ciklusban a jelenlévő küldöttek száma értelemszerűen akár más és más lehet. Hozzátéve természetesen, hogy a szavazás teljes folyamán az egyébként más helyen meghatározott határozatképességnek, - amit itt tegnap ellenőriztünk szavazással több esetben is – meg kell lenni. Tehát mindez, feltételezve egyébként, hogy a küldöttgyűlés határozatképes létszámban és összetételben jelen van, ez ezen belül egy szigorúbb meghatározás.

A második forduló az első fordulótól szabályaiban kizárólag annyiban tér el, hogy ott csak két jelölt vesz részt. Egyebekben a 151 szavazat, illetőleg a régiónként a 34 szavazat ugyanolyan előírás. Ezért vannak különböző színű papírra nyomva a régióknak a szavazólapjai, hogy ezt a 34-es kvótát be tudjuk tartani, ellenőrizni tudjuk.

A harmadik fordulóban szintén csak a két jelölt vesz részt, tehát több jelölt nem szállhat be a vetélkedésbe. Ott szintén a jelenlévő küldöttek kétharmadának a támogatottsága szükséges, de feloldja ez a 3. pont a 151-es és a 34-es korlátot. Tehát a harmadik forduló a másodiktól csak abban különbözik, hogy a 151-es és a 34-es korlát van föloldva benne.

A negyedik forduló pedig hasonló a harmadik fordulóhoz, csak nem kétharmad, hanem a jelenlévő küldötteknek több mint a fele szükséges hozzá.

Most a technikai lebonyolításra térnék rá. Munkatársaim elkészítették a szavazólapokat, amelyen rajta van a szavazás alkalma, hogy melyik forduló és milyen tisztségre történik a választás. Rajta van a jelölteknek a neve szigorúan ABC-ben. És rajta van a lap alján, hogy érvényesen szavazni a négy jelölt neve közül az egyik aláhúzásával, megjelölésével lehet. Amikor a szavazás megnyílik, ott a terem szélén levő három asztalnál régiónként kerül sor a szavazólapok kiosztására. Természetesen aláírás ellenében, hiszen az aláíró ív egyben az alapdokumentuma a kiadott szavazólapok számlálásának. Az ív aláírása után kézbe kapja a küldött a szavazólapját. Azt a szavazólapot az asztalnál elhelyezkedő szavazatszedő bizottsági tagok, a hátoldalán kézjegyükkel hitelesítik. A nemzeti színű zászlóval takart paraván mögött van egy asztal, ahova be lehet vonulni, és a szavazást meg lehet ejteni. Utána három szavazóurna lesz kitéve erre a három asztalra. Mindenki a szavazócéduláját abba dobja, amelyen a szavazólapjának a színét látja. Ez nem törvényességi feltétel, csak praktikus szempont.

A szavazólap kiadásának megkezdésekor az elnökség meghirdeti a szavazás lezárásának a végét. Óra, perc pontossággal, hogy ezt mindenki tudhassa előre. Ha valami fennakadás állna elő, ehhez képest az elnökség a szavazás időtartamát meghosszabbíthatja, de le nem rövidítheti.

 

Zabolai Csekme Éva: Megkérem a Szavazatszámláló Bizottság elnökét, hogy fáradjon ide és jelentse, hogy meg van-e a quorum. Most mentek vizsgálni. A Mandátumvizsgáló Bizottságnak még 10 percre lenne szüksége, hogy befejezzék munkájukat. Ezt az időt használjuk ki másra.

 

(különféle hozzászólások)

 

Badai István Vajdaság: Bemutatja azt a minikönyvet és plakátot, melyet a Vajdaságban adtak ki. A minikönyv a Himnuszt, Szózatot, a plakát pedig 40 magyar író portréját.

 

Zabolai Csekme Éva: kéri, hogy csak semleges hozzászólások következzenek, amelyek nem befolyásolják a választást.

 

Fónay Jenő: A Magyarországon élő magyarság ugyanúgy megszenvedett nemzetiségéért , mint a határon túli magyarság. Milyen alapon fordulhatott elő tegnap, hogy egyesek összeülnek és megkérdőjelezik a hazai régió jelöltjének a létjogosultságát.

 

Zabolai Csekme Éva: megvonja a szót Fónay Jenőtől, majd egy következő hozzászólótól is.

 

K. Nagy Árpád: Május 28-án, vasárnap 13 órakor kerül sor a Przemysl-i oroszlános emlékmű koszorúzására, melyre szeretettel vár mindenkit.

 

Dr. Szijártó István: kéri, hogy azok, akik szívesen nyaraltatnának árvízkárosult gyerekeket, jelentkezzenek Dr. Töttössy Istvánnénál.

 

András Imre: Kovács Lehelnél Erdélyről készült CD ROM előjegyezhető.

 

Rácz Szabó László, Zenta: bejelenti, hogy 1 millió forint gyűlt össze az árvízkárosultak részére a Margitszigeten készített és árult rétestésztából.

 

Boross Béla, Ausztrália: akik a Trianon kiadványból szerettek volna kapni, azok a választás lebonyolítása után tőle kaphatnak.

 

Esztegár Pál: A Politika Elítéltek Országos Szövetsége vasárnap, a Hősök terén Hősök napját tart, melyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.

 

Dr. Szíjártó Tóth Gergely: javasolja, hogy a Felszabadulás napját június 19-re tegyék át annak a tiszteletére, hogy ezen a napon hagyta el az utolsó orosz katona is az országot.

 

Léh Tibor: bejelenti, hogy Franciaországban trianoni megemlékezést tartanak június 3-án, 4-én.

 

Mátyás Attila: A Nagyváradi Evangélikus Egyház idén óvodát indít 60 gyerekkel, kéri az óvoda támogatását.

Könczöl Antal megteszi a Mandátumvizsgáló Bizottság jelentését.

"Hölgyeim és Uraim! Úgy látszik, hogy mindenki tisztában van a mai nap jelentőségével, mert ennyien még azt hiszem soha nem voltunk jelen. Tehát Kárpát-medence: 100 %-os, tehát 100-an. Anyaország: 96, ehhez hozzáfűzném, hogy 3 pót-szavazólapot adtunk ki, mert az illetők otthon felejtették a szavazólapjukat. Nyugat: 92. Ebből két pót-szavazólap."

Zabolai Csekme Éva: A quorum az megvan. Azt hiszem, hogy most meg is kezdhetjük a szavazást. Főtitkár urat kérem még egyszer, hogy jelentse be, hogy zajlik a szavazás.

 

Chikány Gábor: (Még egyszer ismerteti a szavazás technikáját). Kérem, hogy tűzzük ki a szavazás lezárásának a leghamarabbi időpontját. Most 10.11 perc van. Akkor leghamarabb 11.00 órakor zárjuk az urnákat.

 

 

 

7. kazetta B oldal

(Szavazási szünet)

 

8. kazetta A oldal

 

 

Zabolai Csekme Éva: Kérem, hogy akik még nem szavaztak, tegyék ezt meg.

Lezárjuk az urnákat. 11 óra elmúlt, most lezárjuk az urnákat. És a szavazásnak az első fordulóját ezennel lezárjuk. Az urnákat most át fogják vinni egy zárt terembe, ahol a szavazatszámláló bizottságon kívül csak a mandátumvizsgáló bizottság lesz jelen, mert állítólag még hozzájött 1-2 illető, aki később érkezett meg. És később regisztrált. De hát ezt tisztázni kell. Bezárják kulccsal a termet, és csak az a technikai személyzet lesz velük, akit ők erre kérnek.

 

 

Következő napirendi pont: A régióválasztások eredményeinek plénum előtti elfogadása.

Kérem a volt régióelnököket, hogy mutassák be az új régióelnököket és jelentsék be a szavazati eredményeket. Most egyelőre csak a régióelnököket kérem bejelenteni. Kérem, hogy jelentsék be, mi volt a választás eredménye.

A régi elnököt kérem, hogy mutassa be az újat.

 

Kurucz Gyula: Tisztelt Közgyűlés! Az anyaországi régió egy kétfordulós régióelnök-választásban Szijártó Istvánt nevezte meg az anyaországi régió új elnökének.

 

Dobos László: A Kárpát-medencei régió küldött-tanácsa ülésén Borbély Imrét választotta meg a Kárpát-medencei régió elnökévé.

 

Bihari Szabolcs: A nyugati régió szerdai közgyűlésén régióelnöknek dr. Léh Tibor párizsi ügyvédet választotta meg.

 

Zabolai Csekme Éva: Erősítsük meg kézfeltartással a három új régióelnök megválasztását.

Nincs számlálóbizottság. Nagyon szépen köszönöm. Ez látható többség. Kérem az ellenszavazatokat.

 

 

 

K-21/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja a három új régióelnök személyét. Az anyaországi régióban

dr. Szijártó István, a Kárpát-medencei régióban Borbély Imre, a nyugati régióban

dr. Léh Tibor tölti be a régióelnöki tisztséget.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 0

Következik a régióelnökök helyetteseinek a megerősítése.

 

Kurucz Gyula: Az anyaországi régióelnökhelyettese Kellermayer Miklós dr. lett.

 

Dobos László: A Kárpát-medencei régióelnök-helyettese Csörgits József Horvátországból.

 

Bihari Szabolcs: A nyugati régióelnökhelyettesnek Lauer Edit asszonyt az Egyesült Államokból választotta.

Zabolai Csekme Éva: Ez nem választás, a régióelnökök meg vannak választva. Erősítsük

meg a három új tisztségviselőt a tisztségében.

K-22/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja a három új régióelnök-helyettes személyét. Az anyaországi

régióban Kellermayer Miklós, A Kárpát-medencei régióban Csörgits József, a

nyugati régióban Lauer Edit lesz a régióelnök helyettese.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodik: 1

Most pedig kérem, hogy a volt régióelnökök jelentsék be, kik az MVSZ új elnökségi tagjai.

 

Kurucz Gyula: Balogh László, Fekete Gyula, Gidai Erzsébet, Kellermayer Miklós, Pálfy G. István, Pozsgay Imre, Szakály Sándor.

 

Dobos László: Borsos Géza, András Imre, Dobos László, Hódi Sándor, Soós Kálmán, Csörgits József, Bencze Lajos.

 

Bihari Szabolcs: Somorjai Ágnes, dr. Menczel József, Kardos Béla, Wurst Erzsébet, ifj. dr. Klement Kornél, Emődy Csaba, Lauer Edit.

Zabolai Csekme Éva: Erősítsük meg a régiók választási eredményeit.

K-23/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja az új elnökségi tagokat régiónként, az alábbiak szerint:

Anyaországi régió: Kellermayer Miklós, Balogh László, Fekete Gyula, Gidai Erzsébet, Pálfy G. István, Pozsgay Imre, Szakály Sándor.

Kárpát-medencei régió: Csörgits József, András Imre, Borsos Géza, Dobos László, Hódi Sándor, Soós Kálmán, Bencze Lajos,

Nyugati régió: Lauer Edit, Somorjai Ágnes, dr. Menczel József, Kardos Béla, Wurst Erzsébet, ifj. dr. Klement Kornél, Emődy Csaba.

igen: látható többség

nem: 1

tartózkodás: 0

Az MVSZ Felügyelő Bizottsági tagjainak megerősítse.

Kurucz Gyula: Szűcs Ferenc és Várhelyi Krisztina.

Dobos László: Búzás László és Kolár Péter

Bihari Szabolcs: Jordáky Béla és Murray Sándor

K-24/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja a Felügyelő Bizottság tagjainak névsorát, az alábbiak

szerint: Anyaországi régió: Szűcs Ferenc és Várhelyi Krisztina, Kárpát-medencei

régió: Búzás László és Kolár Péter, nyugati régió: Jordáky Béla és Murray Sándor

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 0

Etikai Bizottság tagjainak megerősítése.

Kurucz Gyula: Kövy Zsolt és Kovács Gábor

Dobos László: Köllő Gábor és Szloboda János

Bihari Szabolcs: Pátkai Róbert, Turi Ferenc

K-25/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja az Etikai Bizottság tagjait.

Anyaországi régió: Kövy Zsolt és Kovács Gábor, Kárpát-medencei régió: Köllő Gábor és Szloboda János, Nyugati régió: Pátkai Róbert, Turi Ferenc

igen: látható többség

nem: 2

tartózkodás: 4

Szabályzatfelügyelő Bizottság tagjainak megerősítése:

 

Kurucz Gyula: Samu Mihály dr. és Szalay Endréné dr.

 

Dobos László: Bálint Antal és Borbély Zsolt

Bihari Szabolcs: Tanító Béla és Papp László

K-26/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja a Szabályzatfelügyelő Bizottság tagjait.

Anyaországi régió: Samu Mihály dr. és Szalay Endréné dr, Kárpát-medencei régió: Bálint Antal és Borbély Zsolt, nyugati régió: Tanító Béla és Papp László

igen: látható többség

nem: 8

tartózkodás: 7

Stratégiai Bizottság tagjai:

 

Kurucz Gyula: Demény Antal, Bors József, Papp Sándor, Pozsgay Imre.

 

Dobos László: Duray Miklós, Hódi Sándor, Toró T. Tibor és Vári Fábián László

Bihari Szabolcs: B. Szabó Péter, Micheller Attila, Magyaródy Szabolcs, Csapó Endre

K-27/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja a Stratégiai Bizottság tagjait.

Anyaországi régió: Demény Antal, Bors József, Papp Sándor, Pozsgay Imre, Kárpát-medencei régió: Duray Miklós, Hódi Sándor, Toró T. Tibor és Vári Fábián László, nyugati régió: B. Szabó Péter, Micheller Attila, Magyaródy Szabolcs, Csapó Endre

igen: látható többség

nem: 4

tartózkodás: 0

 

 

Németh L. Erzsébet dedikált könyvet nyújt át a küldöttgyűlés nevében Csoóri Sándor leköszönő elnöknek.

 

 

Pál Zsolt Svédország: Köszönöm, hogy itt lehetek. A kanadai képviselő úrnak az első napon volt egy olyan megjegyzése, hogy mi magyarok már azelőtt, mielőtt a beszédet elkezdenénk, már mondunk valamit. Az elmúlt napokban olyan dolgok is elhangzottak, hogy a magyarság egy fajta meghatározását próbálták megtenni. Volt, aki azt mondta, hogy magyar aki vállalja. Magyar az, aki annak vallja magát. Magyar az, akinek fáj Trianon. Mi nyugatra szakadottaknak, akik nagyon sokszor megéljük azt, hogy nekünk kétszer annyit kell tennünk, hogy fele annyira elfogadjanak, mi azt is mondhatjuk, hogy magyar talán az, akinek a gyerekei is magyarok lesznek… (Váci Mihály versét szavalja el.)

 

Toró T. Tibor: A régióüléseken az alapszabályzat szerint jelölések történtek, különböző tisztségekben póttagságokra. Ezt a tapasztalat bizonyította, hogy erre szükség van, hiszen négy év hosszú idő és a megválasztott tisztségviselők különböző okoknál fogva esetleg nem tudják folytatni munkájukat. Viszont a megüresedett helyre küldöttgyűlés által megerősített emberek kellenek. Ezért jó, ha ez a küldöttgyűlés megteszi ezt is, hogyha azokat a neveket, akiket a régiók nevesítettek, megerősítik úgy, mint a teljes jogú tagokat. Ezért amennyiben nem történt meg, felkérem a régióelnököket, hogy egy megadott határidőig, mondjuk ebédszünet után azzal kezdjük, hogy a leadott neveket szavazásokkal erősítsük meg. Az erdélyi küldöttség ezt megtette. Felszólítanám, hogy amennyiben élni kívánnak a küldöttségek ezzel a jogukkal, ez nem kötelesség, ez jog. Póttagokat akarnak nevesíteni a különböző tisztségekre, akkor tegyék meg.

 

Csicsó Antal: felolvassa a csángó küldöttség nyilatkozat-tervezetének első részét.

"A moldvai csángómagyarság az egész magyar nyelvterület legnehezebb etnikai helyzetben élő népcsoportja, kultúrája, nyelve legősibb és legféltettebb élő kincsünk. A legkeletibb területeken, a Kárpát-medencén kívüli élve, az anyanyelvű mise és oktatás szigorú tiltása következtében identitástudata, anyanyelve és sajátos kultúrája fokozott veszélyhelyzetben van. Mivel a moldvai csángómagyaroknak joguk van sajátos kultúrájuk megőrzésére, az MVSZ önazonosságuk megőrzéséért kiemelt anyagi és erkölcsi támogatásban részesíti őket.

Az MVSZ küldöttgyűlése nyilatkozatban erősíti meg, hogy a moldvai csángómagyarokat a magyar nemzet-, kultúráját pedig az egyetemes magyar kultúra alkotó részének tekinti.

Az MVSZ küldöttgyűlése a Moldvai Csángómagyarok Szövetségét a moldvai magyarok legfontosabb érdekvédelmi szervezetének fogadja el és legitim képviselőjének tekinti.

Kérjük, hogy az MVSZ küldöttgyűlése a Kárpát-medencei Régió nevét egészítse ki Kárpát-medencei és Moldvai Régió névre, mivel a moldvai magyarság földrajzilag nem tartozik a Kárpát-medencéhez. Ez a kiegészítés egyben kötelezést is jelent a moldvai magyarság sorsának felvállalására.

A moldvai csángómagyarok képviselői részt kívánnak venni a régió elnökségében, de ameddig ez törvényesen nem lehetséges, kérjük, hogy a küldöttgyűlés név szerint hatalmazza fel Borbély Imre régióelnököt, hogy az MVSZ elnökségében képviselje a moldvai magyarság érdekeit."

 

Zabolay Csekme Éva: emlékeztet rá, hogy a javaslatok tárgyalására délután kerül sor.

 

Székelyhidi Ágoston: A státusztörvény szélesebb lehetőséget ad majd azoknak, akik bizonyítani tudják, hogy ő vagy a felmenői 1880-ig visszamenőleg magyarok voltak. A csángók sajnos területileg nem tartoztak Magyarországhoz, ezért 2002-ig el kellene érni, hogy

Magyarország befogadhassa mindazokat, aki igazolja és vállalja, hogy magyar nemzetiségűnek és magyar identitásúnak vallja magát. A kormány teremtse meg a magyar nemzet önrendelkezési jogának legszélesebb lehetőségeit. Kötelességünk a magyar nemzet jelenlegi nemzeti kormányának esélyt adni, hogy ezt megteremthesse.

 

Zabolai Csekme Éva: Szavazatszámláló Bizottság elnökét kéri, hogy tájékoztassa a küldöttgyűlést az első forduló kimeneteléről.

 

Szavazatszámláló Bizottság elnöke: A Magyarok Világszövetségének elnökválasztásának első fordulójának eredményét hirdetem: Kiosztottunk 290 szavazólapot, bejött 289. ebből érvényes 288, érvénytelen 0, hiányzott az urnából 1 szavazólap.

 

8. kazetta B oldal

Az érvényes szavazatok megoszlása a következő: Patrubány Miklós, 113 szavazattal az első, Boross Péter 111-gyel a második. Szakály Sándor 40-nel a harmadik, Hegedüs Lóránt 25-tel a negyedik.

Átadom a főtitkár úrnak a régiónkénti szavazás eredményét.

 

Zabolai Csekme Éva: Felkéri a főtitkárt, hogy vegye át.

 

 

 

K-28/2000. sz határozat

Az elnökválasztás első fordulójának eredménye a következő:

A kiosztott lapok száma: 290

Beérkezett lapok száma: 289

Érvényes szavazat: 288

Ezek megoszlása: Patrubány Miklós 113

Boross Péter 111

Szakály Sándor 40

Hegedüs Lóránt 25

 

A szavazás második fordulójába jutott Patrubány Miklós és Boross Péter

 

Zabolai Csekme Éva: A második forduló szavazólapjainak elkészüléséig negyedórás szünetet rendel el.

 

Szijártó István: Kéri, hogy az anyaországi régió pótküldöttje kerüljön elő.

Kérjük szépen a Szabályzatfelügyelő és az Alapszabályfelügyelő jogászait, hogy jöjjenek az asztalhoz, és segítsenek eldönteni egy kérdést, ami az ülésvezető elnökségi tagok között vita kérdése.

Miután a szavazólapok és az egyéb szükséges kellékek megérkeztek, a levezető elnök a második fordulóra szavazási szünetet rendel el.

 

Chikány Gábor: Kéri az elnökséget, állapítsa meg a szavazás lezárásának időpontját, úgy mint az első fordulónál. 12.13 perc van. 12.50 óra a szavazás lezárásának legkorábbi időpontja. Amit szükség esetén az elnökség meghosszabbíthat, de 12.50 előtt a szavazást nem lehet lezárni.

 

Szavazási szünet.

 

 

 

9. kazetta A oldal

 

Szijártó István: Az urnákat lezártuk, a küldöttek rendkívül fegyelmezetten jelentek meg és szavaztak. Ezeket a számokat tudjuk közölni. Az anyaországból leadott szavazatok száma: 100, a nyugati régióból leadott szavazatok száma: 94, Kárpát-medencéből 98 szavazatot adtak le. Tehát akik fölvették a szavazólapot. A kiosztott szavazólapok száma ennyi.

Várhatóan most már könnyebben fog menni a szavazási procedúra. Fél óra, háromnegyed óra alatt lezajlik a számlálás. A szavazatszámlálás után, az eredmény bejelentése után egy újabb szavazási körre várhatóan sor kerül. Ezért kérjük, hogy mindenki maradjon itt és csak a szavazatok leadása után fogunk ebédelni.

Azok a határozati javaslatok, amelyek elfogadást igényelnének, azok a határozati javaslatok előttünk vannak. Van néhány kérés is előttünk. Aki beszélni akar, kérjen egy javaslattévő lapot. Az előttünk lévő anyagból pedig először egy olyan küldött-társunk anyagát veszem elő, Péterfi Gyöngyi, aki egy Wass Albert ihlette verset szeretne elmondani. (elmondja)

A javaslatok közül válogattunk. Atzél Ferenc úr, a Szentendrei Petőfi Kulturális és Hagyományőrző Egyesület küldötteként. A múltkor már előterjesztett III/3-as átvilágítási javaslatát szeretnénk, hogyha a küldöttek megismernék, és szavazásra tennénk föl. Tehát a javaslat lényege az, hogy az MVSZ valamennyi választott tisztségviselője, főtitkára, főkönyvelője, a régióirodák vezetői a választásuk illetve kinevezésük után legkésőbb 30 nappal kérjék az illetékes magyar hatóságoktól átvilágításukat. Ennek megtörténtét hitelt érdemlően igazolják, s aki ezt nem kéri, illetve a válasz kézhezvétele után 2 héten belül nem bocsátja az elnökség rendelkezésére, vagy ha az eredmény elmarasztaló, akkor a Világszövetségnél ne végezzen vezető munkát. Ez a javaslat lényege, amit Atzél úr tett. Azt szeretnénk megkérdezni küldött-társainktól először, hogy van-e a jelenlévők közül olyan, aki ezt a javaslatot támogatja.

Köszönjük szépen, a támogatás megvan. Tehát szavazásra teszem föl a kérdést, határozati javaslatként. Aki ezzel egyetért, szíveskedjen felemelni a céduláját.

 

 

K-29/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja azt a javaslatot, hogy az MVSZ valamennyi választott tisztségviselője, főtitkára, főkönyvelője, a régióirodák vezetői választásuk, illetve kinevezésük után legkésőbb 30 nappal kérjék az illetékes magyar hatóságoktól átvilágításukat. Ennek megtörténtét hitelt érdemlően igazolják, s aki ezt nem kéri, illetve a válasz kézhezvétele után 2 héten belül nem bocsátja az elnökség rendelkezésére, vagy az eredmény elmarasztaló, a Világszövetségnél ne végezhessen vezető munkát.

igen: látható többség

nem: 2

tartózkodás: 11

Megállapítom tehát, hogy a Magyarok Világszövetsége küldöttgyűlése Atzél Ferenc úr határozati javaslatát immáron a küldöttgyűlés határozati rangjává emelte.

Tehát a megválasztás után, gyakorlatilag a mai naptól kezdve 30 napon belül kérni kell az illetékes magyar hatóságtól az átvilágításukat. A külföldi állampolgároknál ez egyéb részletbonyodalmakat jelent. De most itt magáról az elvről van szó, amit elfogadtunk. Ebben a kérdésben Tőkés András úr kér szót.

 

Tőkés András: Erre akartam én is hivatkozni. Szerintem a nem magyar állampolgárokra is kell vonatkozni. Elvszerű legyen. A nem magyar állampolgárok nem tudják előkeríteni ezt a bizonylatot, legalább nyilatkozatban jelentsék ki azt,…..nem tudják beszerezni a nyilatkozatot. Érvényes legyen rájuk is. Elvi kiszélesítés. Romániában is el fogják fogadni az átvilágítás valamilyen formáját. De már hogy most érvényes legyen, legalább nyilatkozat szinten jelenjen meg.

 

Atzél Ferenc: Beszéltem Boross Péter miniszterelnök úrral, és azt mondta, nyugodtan beterjeszthetem ilyen módon, mert nekik azért mindenkiről vannak információik. Tehát ha beterjesztjük a kérést, ennek lesz eredménye.

Szijártó István: Elvi kérdés volt lényeges, részletekről később. Bejelentés következne. Aláírás ívet a Honfoglalás 2000. egyesület tett ki. Nagyon sokan aláírtuk már. Fontos lenne a Kárpát-medence magyarjainak is, hogy minél többen a Vasárnapi Újság műsorát hallgathassák más időben.

Kárpát-medence régióinak javaslatából az első felét megbeszéltük. Amikoris a csángó-kérdésről hallgattuk meg az előterjesztést.

A csángó ügyről való hozzászólásra is most lenne mód, aki az előbb jelentkezett kérem, szíveskedjen kijönni. Miután itt a Duna Televízióról és a Kárpát-medencei szórvány tanácsról volt szó, mielőtt erről szavazást rendelnénk el, szeretném, ha valaki fölolvasná, az előterjesztők közül.

Először hallunk egy hozzászólást csángó-ügyben, valaki jöjjön ki a régióvezetésből a nyilatkozat felolvasására.

Csángó kérdés:

 

Ősz Erőss Péter: Kérem, hogy az MVSZ rendezzen "Csángó konferenciát". Ezt a Duna TV segítségével mindenki láthatná.

 

Magyaródy Szabolcs ügyrend: Megbízást adtunk ki, hogy készüljön egy szakszerű angol nyelvű kiadvány a csángókról, mert most jelent meg egy könyv, melynek román szerzői azt állítják, hogy a csángók elmagyarosított románok.

 

Vetési László: A javaslat határozati javaslat formában van megfogalmazva: Az MVSZ küldöttgyűlése aggodalommal veszi tudomásul, hogy az 1992-ben, éppen a Magyarok III. Világkongresszusán alapított, a magyar kultúrértékeket, az egyetemes együvé tartozást példamutatóan szolgáló Duna Televízió az ellehetetlenülés küszöbére érkezett. Az MVSZ küldöttgyűlése azzal a határozott kéréssel fordul a magyar országgyűléshez, hogy biztosítsa a Duna Televízió folytonos működéséhez szükséges jogi feltételeket és anyagi alapokat. Ez az első számú javaslat.

A Kárpát-medencében az elszakított területeken – a tömbök és szigetek mellett – közel egymillió magyar él többszörösen hátrányos nyelvi-etnikai, vallási diaszpóra helyzetben az asszimiláció, a felszámolódás és önfeladás utolsó órájában. Az MVSZ Küldöttgyűlése megbízza az MVSZ új vezetőségét, hogy készítsen stratégiai tervet a Kárpát-medence szórványmagyarságának megmentésére. Ugyanakkor arra kéri a magyar kormányt, hogy kezelje kiemelt programként e népesség támogatásának és rehabilitációjának kérdését is. A nyugati diaszpóra szellemi érékeinek megőrzése érdekében létrehozott magyar Szórvány Tanács részeként hozza létre a Kárpát-medencei Szórvány Tanácsot is. Ez a két javaslat van.

 

Szijártó István: felteszi a kérdést szavazásra. Hozzászólásra szót ad Bihari Szabolcsnak.

 

Bihari Szabolcs: Tegnap már felolvastam, hogy a nyugati régiónak hasonló döntése volt, és azt hittem, hogy akkor ne hozzunk két különböző döntést, ugyanabban a kérdésben. Tehát módosító javaslattal élnék. A Vetési László által előterjesztett szöveghez két olyan passzust javasolnék, amely a mienkben benne van. Elmondanám. Az egyik: …ugyanilyen létfontossággal bír számunkra annak a vezető személyiségnek a folytonossága, aki szavatolni tudja a minőséget, és a Duna Televízió szellemiségének folytatását.

A másik pedig: a nyugati régió ezen nyilatkozatában kéri a magyar kormány támogatását a Duna Televízió programjainak átsugárzását Észak-Amerika és a több mint két milliót számláló magyar identitása megőrzésének érdekében. Észak-Amerika helyett tengeren túl-t kérném. Ezzel a két módosító javaslattal élnék a Vetési László javaslatához.

 

Szijártó István: Megoszlik a véleményünk azzal kapcsolatban, hogy vajon ezzel a kiegészítéssel nem kezdünk-e egy vitát arról, hogy újabb és újabb betoldásokra sor kerülhet. Azt szeretném kérdezni, hogy van-e valakinek még ilyen jellegű hozzátenni valója ehhez a témához, mint Bihari Szabolcsnak volt.

 

Toró T. Tibor: Nekem lenne, hogy a nyugati régióbeli kollegáinknak javaslata picit személyre szóló, és azt hiszem, hogy a Magyarok Világszövetsége Küldöttgyűlésének nem tiszte talán tanácsot adni, hogy milyen személyek töltsék be a Duna Televíziónak a vezetését. Én azt mondanám, hogy tartózkodjunk az ilyen típusú állásfoglalástól. Maradjunk az elviek szintjén, ahogy itt elhangzott előbb.

A második javaslattal természetesen egyetértek.

 

Szijártó István: Szeretném kérdezni, hogy Bihari Szabolcs kiegészítésével, annak a mondatnak, amit most Toró T. Tibor…..

 

 

 

 

 

9. kazetta B oldal

 

 

 

(Szijártó István tovább)…azt javaslom, térjünk vissza arra, hogy az alapszöveget, amit mindnyájan hallottunk, a Kárpát-medencei régió javaslatát fogadjuk el. Később a végrehajtás során majd erősíti egymást, hogy ugyanezt a nyugati régió is javasolta. Tehát sokan ingatják a fejüket. Bihari Szabolcs módosító javaslatáról kérem, hogy szavazzunk.

Még egyszer Bihari Szabolcs olvassa föl csak azt a módosító javaslatot, amivel szeretnénk kiegészíteni ezt az anyagot. S ha az megkapja a támogatást, akkor együtt tudunk az anyagról szavazni.

 

Bihari Szabolcs: Az első módosító mondat a következőképpen hangzik, amit a László elmondott, folytatásaként: ugyanilyen létfontossággal bír számunkra annak a vezető személyiségnek a folytonossága is aki szavatolni tudja a minőséget és a Duna Televízió szellemiségének folytatását. A második mondatunk: a nyugati régió nyilatkozatában kéri, illetve a tisztelt közgyűlés, a magyar kormány támogatását a Duna Televízió programjának átsugárzását a tengeren túlra is. A több mint két millió magyart számláló identitásának megőrzése érdekében.

 

Papp László: Azt javasolnám, hogy ha azt a szót, hogy "annak a vezető személynek", "olyan vezető személyre" cserélnénk ki, akkor a személyes vélelmének még a gondolata sem férne bele. Ha ezt Bihari Szabolcs elfogadja, akkor talán a kettő összefügg.

 

Pálfy G. István: Ne kérjünk olyasmit, amit a jelen helyzetben jogilag senki nem tud megtenni: meghosszabbítani vagy kinevezni.

 

Boros Béla: Úgy érzem, hogy a nyugati régió által elfogadott szöveg nem személyi kérdés, hanem megfelelőségi kérdés volt. Ezt írtuk körül.

 

Szijártó István: Akkor szavazásra teszem föl, hogy Bihari Szabolcs módosító, illetve az alapszövegbe beékelendő mondatait a jelenlévők Papp László kiegészítésével, ezzel a névmáscserével tudják-e támogatni. Tehát az azon helyett az olyan. Itt egy ellenvetés volt. Papp László egy névmás igazítást tett csak. Erről szavazunk csak.

 

 

 

K-30/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja Papp László javaslatát Bihari Szabolcs kiegészítő szövegének a módosítására: "ugyanilyen létfontossággal bír számunkra annak a vezető személyiségnek a folytonossága is, aki szavatolni tudja a minőséget és a Duna Televízió szellemiségének folytatását" Papp László javaslata: azt a szót, hogy "annak a vezető személynek", "olyan vezető személyre" cserélné ki.

igen: látható többség

nem:12

tartózkodás: 1

Most jön Bihari Szabolcs javaslata most már a teljes, Bihari Szabolcs által fölolvasott javaslat. Annak kérem szépen az elfogadását. Tehát aki támogatja, hogy ez benn legyen:

 

K-31/2000. sz. határozat

Ugyanilyen létfontossággal bír számunkra annak a vezető személyiségnek a folytonossága is, aki szavatolni tudja a minőséget és a Duna Televízió szellemiségének folytatását. A közgyűlés kéri a magyar kormány támogatását abban, hogy a Duna Televízió programját átsugározhassa a tengeren túlra is, a több mint két millió magyar identitásának megőrzése érdekében.

A küldöttgyűlés a javaslatot elfogadta.

igen: látható többség

nem: 2

tartózkodás: 3

Most teszem föl a teljes Kárpát-medencei régiós csomagot. Tehát a csángó mondatokkal, illetve ezzel a Duna Televíziós és a szórvány tanács mondatokkal együtt. Aki az egészet támogatja, szíveskedjen szavazni.

 

K-32/2000. sz. határozat

A moldvai csángómagyarság az egész magyar nyelvterület legnehezebb etnikai helyzetben élő népcsoportja, kultúrája, nyelve legősibb és legféltettebb élő kincsünk. A legkeletibb területeken, a Kárpát-medencén kívüli élve, az anyanyelvű mise és oktatás szigorú tiltása következtében identitástudata, anyanyelve és sajátos kultúrája fokozott veszélyhelyzetben van. Mivel a moldvai csángómagyaroknak joguk van sajátos kultúrájuk megőrzésére, az MVSZ önazonosságuk megőrzéséért kiemelt anyagi és erkölcsi támogatásban részesíti őket.

Az MVSZ küldöttgyűlése nyilatkozatban erősíti meg, hogy a moldvai csángómagyarokat a magyar nemzet-, kultúráját pedig az egyetemes magyar kultúra alkotó részének tekinti.

Az MVSZ küldöttgyűlése a Moldvai Csángómagyarok Szövetségét a moldvai magyarok legfontosabb érdekvédelmi szervezetének fogadja el és legitim képviselőjének tekinti.

Kérjük, hogy az MVSZ küldöttgyűlése a Kárpát-medencei Régió nevét egészítse ki Kárpát-medencei és Moldvai Régió névre, mivel a moldvai magyarság földrajzilag nem tartozik a Kárpát-medencéhez. Ez a kiegészítés egyben kötelezést is jelent a moldvai magyarság sorsának felvállalására.

A moldvai csángómagyarok képviselői részt kívánnak venni a régió elnökségében, de ameddig ez törvényesen nem lehetséges, kérjük, hogy a küldöttgyűlés név szerint hatalmazza fel Borbély Imre régióelnököt, hogy az MVSZ elnökségében képviselje a moldvai magyarság érdekeit.

 

Az MVSZ küldöttgyűlése azzal a határozott kéréssel fordul a magyar országgyűléshez, hogy biztosítsa a Duna Televízió folytonos működéséhez szükséges jogi feltételeket és anyagi alapokat. Ugyanilyen létfontossággal bír számunkra annak a vezető személyiségnek a folytonossága is, aki szavatolni tudja a minőséget és a Duna Televízió szellemiségének folytatását. A közgyűlés kéri a magyar kormány támogatását abban, hogy a Duna Televízió programját átsugározhassa a tengeren túlra is, a több mint két millió magyar identitásának megőrzése érdekében.

A Kárpát-medencében az elszakított területeken – a tömbök és szigetek mellett – közel egymillió magyar él többszörösen hátrányos nyelvi-etnikai, vallási diaszpóra helyzetben az asszimiláció, a felszámolódás és önfeladás utolsó órájában. Az MVSZ Küldöttgyűlése megbízza az MVSZ új vezetőségét, hogy készítsen stratégiai tervet a Kárpát-medence szórványmagyarságának megmentésére. Ugyanakkor arra kéri a magyar kormányt, hogy kezelje kiemelt programként e népesség támogatásának és rehabilitációjának kérdését is. A nyugati diaszpóra szellemi érékeinek megőrzése érdekében létrehozott magyar Szórvány Tanács részeként hozza létre a Kárpát-medencei Szórvány Tanácsot is.

igen: látható többség

nem: 1

tartózkodás: 0

Tisztelt küldöttgyűlés. Megállapítom, hogy megnyugtató többséggel a Kárpát-medencei régió által előterjesztett és módosított javaslatokat a küldöttgyűlés elfogadta.

Tisztelettel kérem, hogy hallgassuk figyelemmel a szavazatszámláló bizottság elnökének bejelentését.

 

Szavazatszámláló Bizottság: Az elnökválasztás második fordulójának az eredményét hirdetem.

Beérkezett szavazólapok száma: 292, összes érvényesen leadott szavazólapok száma 289. Érvénytelen 3. Eszerint a következőképpen módosult a jelöltek rangsorolása: Boross Péter 148, első helyezett, Patrubány Miklós 141 második helyezést ért el.

 

 

K-33/2000. sz. határozat

Az elnökválasztás második fordulójának eredménye a következő:

A kiosztott lapok száma: 292

Beérkezett lapok száma: 292

Érvényes szavazat: 289

Érvénytelen szavazatok: 3

Ezek megoszlása: Boross Péter 148

Patrubány Miklós 141

 

Harmadik fordulóra kerül sor.

 

 

 

 

Szijártó István: Szükséges a harmadik fordulós szavazás. Mint ismeretes, az alapszabályunk szerint tehát az a bizonyos 50% +1 fő. (jegyzőkönyvvezető megjegyzése: téves kijelentés, mert a harmadik forduló 2/3-os támogatottságot követel meg)

A nyugati régió által előterjesztett határozati javaslatokat a nyugati régió nevében Bihari Szabolcs szíveskedjen előterjeszteni.

 

Bihari Szabolcs: Három javaslatot fogok felolvasni. Szeretném kérdezni, hogy javaslatonként tárgyaljuk, vagy egyben.

Az első javaslatunk: A küldöttgyűlés felkéri a Magyarok Világszövetségének új vezetőségét, a Világszövetség másfél éven belüli megreformálására. E munka megkönnyítése céljából mellékeljük a nyugati régió alapszabály javaslatát.

 

Szijártó István: Az alapszabály módosításra vonatkozó javaslatra szavazunk.

 

 

 

 

 

K-34/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja a nyugati régió javaslatát, mely arra vonatkozik, hogy a küldöttgyűlés felkéri a Magyarok Világszövetségének új vezetőségét a Szövetség másfél éven belüli megreformálására, az alapszabály módosítására.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodik: 2

 

 

 

Bihari Szabolcs: A második javaslatunk: A nyugati régió javasolja a küldöttgyűlésnek, hozzon határozatot a külügyi munka lényeges kibővítéséről és költségvetési támogatásáról.

 

Zabolai Csekme Éva: Módosító indítványt terjeszt elő. Tegnap Tőkés László püspök úr említette beszédében, hogy jó lenne egy külügyi bizottságot felállítani. Ehhez a mondathoz hozzátennénk azt, hogy és állítsunk fel egy külügyi bizottságot. Ez a módosítás.

 

Szijártó István: A módosítást támogatja-e valaki. Igen. Tehát szavazást rendelek el.

A nyugati régió javaslatát ezzel a módosítással fogadjuk el.

 

 

 

K-35/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja a nyugati régió javaslatát, melyben kérik a külügyi munka kibővítését, költségvetési támogatását, valamint egy külügyi bizottság felállítását.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 2

 

 

Bihari Szabolcs: Harmadik javaslat: Javasoljuk, hogy az MVSZ vállalja fel, hogy a magyar kormánynál kiharcolja azoknak a Kárpát-medencén kívül élő magyaroknak és családtagjainak a hazatelepítését, akik ezt kívánják. A népességfogyást elsősorban magyarokkal kell pótolni.

 

 

 

 

 

K-36/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja azt a javaslatot, hogy az MVSZ vállalja fel, hogy a magyar kormánynál kiharcolja azoknak a Kárpát-medencén kívül élő magyaroknak és családtagjainak a hazatelepítését, akik ezt kívánják, mert a népességfogyást elsősorban magyarokkal kell pótolni.

igen: látható többség

nem: 1

tartózkodás: 1

Szijártó István: Ámon György úrnak volt egy javaslata az anyaországból. Az MVSZ és a magyarországi egyházak kapcsolata. Szintén olyan kérdés, amire Tőkés püspök úr utalt már. Csoóri Sándor is. Nem új a gondolat. Szülessen határozat a magyarországi egyházak és az MVSZ közötti kapcsolat erősítéséről, szorosabbá tételéről. Ezt a javaslatot is tudjuk támogatni. Az MVSZ és a történelmi egyházak kapcsolata.

 

 

 

K-37/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés elfogadja azt a javaslatot, hogy szorosabbá kell tenni és meg kell erősíteni a magyarországi történelmi egyházak és az MVSZ közötti kapcsolatot.

igen: látható többség

nem: 1

tartózkodás: 0

 

Kurucz Gyula: Az a javaslat, amit előterjesztek az igazából egy előzetes, három régióelnök megbeszélésének anyaországi adaptációja. A közgyűlésnek a következőket javasolja az anyaországi régió: Az anyaország felhívja a tisztújító közgyűlés figyelmét arra, hogy sok kárt okozott az elnök és az elnökhelyettes közötti feszültség az elmúlt négy év alatt. Ezért javasoljuk, hogy olyan elnökhelyettest válasszunk, akit a megválasztott elnök javasol és elfogad.

 

Szijártó István: Azt javaslom, miután ez személyi kérdés, erről e pillanatban most ne szavazzunk. Vegyük későbbre ezt a pontot.

 

Kurucz Gyula: Hozzáteszem, hogy ez volt a korábbi gyakorlat a Világszövetségnél.

Második pont. Az anyaországi régió javasolja, hogy a most megválasztandó tisztségviselők elé állítsunk világos feladatokat, és ehhez időhatárt. A feladatok: az elnök, az elnökhelyettes, a régióelnökök és az elnökség feleljenek azért, hogy még 2000-ben készüljön el az MVSZ törvénytervezete. Ezzel párhuzamosan el kell készülnie az MVSZ átalakítása végleges tervezetének. Hiszen a kettő feltételezi egymást. Az átalakításhoz alapként használják a beérkezett kollektív és testületi anyagokat, valamint a régióelnökök javaslatait. Az elnökség végezze el az összes szükséges munkát:

1) Az MVSZ új struktúrája és feladatai meghatározása

2) Az MVSZ törvény

3) Az új alapszabály, vagy törvény esetében SzMSz elkészítése

4) Alapszabály, SzMSz módosító és tisztújító közgyűlés együttes lefolytatása 2001 decemberéig.

 

Papp László módosító indítványa: Kis eltérés van a már elfogadott javaslattal, amely másfél évet jelölt meg, azt kérdezem, hogy hajlandó-e azt a javaslattevő az egy évet másfél évre módosítani, hogy ne legyen a két azonos jellegű javaslat között eltérés.

 

Kurucz Gyula: Úgy gondolom, hogy májustól 2001 decemberéig az igazából másfél év.

 

K-38/2000. sz. határozat

Az anyaországi régió javasolja, hogy a most megválasztandó tisztségviselők elé állítsanak világos feladatokat, és ehhez időhatárt. Az elnök, az elnökhelyettes, a régióelnökök és az elnökség feleljenek azért, hogy még 2000-ben készüljön el az MVSZ törvénytervezete. Ezzel párhuzamosan el kell készülnie az MVSZ átalakításának végleges tervezetét. Az átalakításhoz alapként használják a beérkezett kollektív és testületi anyagokat, valamint a régióelnökök javaslatait. Az elnökség hajtsa végre az átalakuláshoz feltétlenül szükséges feladatokat:

1) Az MVSZ új struktúrája és feladatai meghatározása,

2) Az MVSZ törvény,

3) Az új alapszabály, vagy törvény esetében SzMSz elkészítése,

4) Alapszabály, SzMSz módosító- és tisztújító közgyűlés együttes lefolytatása 2001 decemberéig.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 15

Kurucz Gyula: A harmadik pont. A jelenlegi közgyűlés határozatban kérje a Magyar Köztársaság Parlamentjét, hogy fogadjon el törvényt az MVSZ-ről. Ha ugyanis ezt most nem határozzuk el, akkor nincs időnk a következő közgyűlésig. Nem kérhetjük a törvényt.

 

Bihari Szabolcs: Szeretném emlékeztetni a tisztelt közgyűlést, hogy erről már kétszer határoztunk. Tehát erről már van közgyűlési határozatunk. Úgy módosítanám, hogy előző határozatunkra visszatérve nyomatékosan még egyszer kérjük.

 

Kurucz Gyula: A közgyűlés nyomatékosan és ismételten határozatban kéri, a Magyar Köztársaság Parlamentjét, hogy fogadjon el törvényt az MVSZ-ről.

 

 

 

K-39/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés ismételten és nyomatékosan határozatban kéri a Magyar Köztársaság Parlamentjét, hogy fogadjon el törvényt az MVSZ-ről.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 0

 

 

 

 

Szloboda János: A délvidéki családok kapcsolatának lehetővé tételéről szól a javaslata, hogy legalább féléves tartózkodási engedélyt kapjanak az egyhónapos helyett.

 

Szijártó Isván: Azt a kérdést teszem föl határozatban, hogy a Magyarok Világszövetsége küldöttgyűlése kéri a Világszövetség vezetőit, hogy tegyenek meg mindent azért, járjon el minden illetékes fórumnál, hogy a szétszakított délvidéki családok kapcsolatának a lehetőségét biztosítsa.

 

Zabolai Csekme Éva: Módosítási javaslat. Ne korlátozzuk a délvidékiekre, hanem ez legyen a kárpátaljaiak és minden elszakított magyar nemzetrész joga.

 

Módosítás szavazása: A Világszövetség általában segítse ezt a családegyesítési folyamatot és tegyen meg mindent ezért. Mindannyian egyetértünk.

 

 

 

K-40/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés a módosítással együtt elfogadja azt a javaslatot, hogy a Világszövetség vezetői járjanak el minden illetékes fórumnál annak érdekében, hogy az elszakított nemzetrészekben a családegyesítési folyamat és a szétszakított családok kapcsolatának lehetősége megvalósulhasson.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 1

 

( A harmadik szavazási forduló szavazólapjai időközben elkészültek, a levezető elnök ismét szavazási szünetet rendel el.)

 

Szijártó István: 14.15-kor lezárjuk az urnát. 15.15-kor új ülésvezetéssel folytatódik a

küldöttgyűlés, ebéd után.

 

Szavazási szünet

 

 

 

10. kazetta A oldal

Gidai Erzsébet: Megkérem a Szavazatszedő Bizottságot legyen szíves befáradni és ismertesse az eredményt.

 

Szavazatszámláló Bizottság: Az elnökválasztás harmadik fordulójának az eredményét hirdetem. Beérkezett összesen 287 szavazólap. Ebből érvényes 286. Érvénytelen 1 db. A következő a rangsorolás: Boross Péter 144-gyel az első helyezett, Patrubány Miklós 142-vel a második.

 

K-41/2000. sz. határozat

Az elnökválasztás harmadik fordulójának eredménye a következő:

A kiosztott lapok száma: 287

Beérkezett lapok száma: 287

Érvényes szavazat: 286

Érvénytelen szavazat: 1

Ezek megoszlása: Boross Péter 144

Patrubány Miklós 142

 

Negyedik fordulóra kerül sor

 

Gidai Erzsébet: A negyedik fordulót is el fogjuk végezni. 15.50-kor kezdtük el a szavazást, 16.30-kor lezárjuk az urnákat.

 

Szavazási szünet

 

10. kazetta B oldal

 

Gidai Erzsébet: Az elnökválasztás után az elnökhelyettesek választása lesz. Ahogy ezt tegnap elfogadtuk, elnökhelyettesekre még lehet jelölést beadni, mint ahogy most is érkezett. A kérés az, hogy az elnökhelyettes jelölésére kérjük az országos tanács elnökének aláírását, és egy elfogadó nyilatkozatot kitölteni, és azzal életbe lép az elnökhelyettesi választásra történő jelölés.

Határozati javaslatok:

 

dr. Báthory Katalin a következő javaslatokat adta be:

Az egyik javaslata volt a külhoniak szavazati jogának a gyakorlása. Beérkezett egy olyan határozati javaslat, hogy a közgyűlés fogadja el, hogy a külhoniak szavazati jogot gyakoroljanak, és kérje a Magyarok Világszövetségét, hogy erre vonatkozóan kezdje meg ennek a kidolgozását és érvényesítését.

 

 

K-42/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés külhoniak szavazati jogának gyakorlásával kapcsolatban kéri, hogy a Magyarok Világszövetsége kezdje meg az erre vonatkozó javaslat kidolgozását és érvényesítését.

igen: látható többség

nem: 1

tartózkodás: 8

A másik javaslat: Az áttelepülő magyarok okmányait, amely az áttelepüléshez kell, az eredeti okmányok alapján készítse el az illető hatóság. Ezt a kárpátaljai tapasztalatokból mondom, ahol a születési bizonyítvány másolataira nem írják fel a születés helyét.

Kérjük a küldöttgyűlés hozzájárulásával a Határon Túli Hivatal intézkedését, hogy könnyítse meg a valódi, hiteles másolatok kiadásának rendjét az elszakított területeken.

 

Határozati javaslat:

A Magyarok Világszövetsége kezdeményezze a kormányzatnál, hogy hivatalosan kérje a születési dokumentumok hitelesített másolatainak kiadását a határontúli területek hivatali szerveitől.

 

 

K-43/2000. sz. határozat

A Magyarok Világszövetsége kezdeményezze azt, hogy a kormányzat hivatalosan kérje a határontúli területi hivatali szervektől a születési dokumentumok hitelesített másolatának kiadását.

igen: látható többség

nem: 1

tartózkodás: 5

 

 

Harmadik javaslat: A sírlátogatás, a vöröskereszt által kiadott sírlátogatási engedélyek hatályba visszahelyezése, mert január1-től ez a kedvezmény megszűnt.

 

Határozati javaslat:

Kéri a közgyűlés, hogy a Magyarok Világszövetsége kezdeményezze, vagy kérje a Vöröskereszttől, hogy a sírlátogatási engedélyeket adják vissza.

 

 

 

 

K-44/2000. sz. határozat

A Magyarok Világszövetsége kérje a Magyar Vöröskereszttől a sírlátogatási engedélyek kiadásának ismételt hatályba helyezését.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 0

Dr. Csák Béla javaslata: Az új elnökség hozzon létre egy ifjúsággal foglalkozó bizottságot.

 

 

 

K-45/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés támogatja egy ifjúsággal foglalkozó bizottság létrehozását.

igen: látható többég

nem: 3

tartózkodás: 28

 

 

Dr. Pungur József: Javasolja, hogy az újjászervezett MVSZ hivatalán belül legyen egy egyházügyi titkárság is.

 

 

 

Gidai Erzsébet javasolja, hogy ha nem is egyházügyi titkárság, hanem egy olyan bizottság, amely az egyházi ügyekkel és az egyházközi kérdésekkel foglalkozik. Mert ha egy titkárságot hoz létre az MVSZ, annak igen sok pénzügyi feltétele van és szervezetként működik. A bizottság pedig gyakorlatilag önfenntartó.

 

 

K-46/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés a történelmi egyházi ügyekkel foglalkozó bizottság létrehozását

támogatja.

igen: látható többség

nem: 3

tartózkodás: 11

 

 

 

K. Horváth András javaslata:

Javasolja, hogy jöjjön létre a Magyarok Világszövetségén belül honvédelmi bizottság.

 

(Megkezdődik a szavazás. Igen: látható többség, nem: 43, tartózkodás: 20. Gidai Erzsébet menet közben módosító javaslatot hangoztat: a honvédelmit egészítsük ki, hogy nemzetvédelmi bizottság. Nemzetvédelmi bizottság jöjjön létre a Magyarok Világszövetségén belül. Kéri, hogy az igen szavazatokat számolják meg.)

 

 

K-47/2000. sz. határozat

A Magyarok Világszövetségén belül hozzanak létre egy honvédelmi és nemzetvédelmi bizottságot.

igen:85

nem: 43

tartózkodás: 20

 

Oláh József javaslata:

Egy mezőgazdasági kérdésekkel foglalkozó szakmai bizottságot is hozzon létre a Magyarok Világszövetsége.

 

 

 

K-48/2000.sz. határozat

A Magyarok Világszövetségén belül mezőgazdasági kérdésekkel foglalkozó szakmai bizottságot hozzanak létre.

igen: 55

nem: 62

tartózkodik: 25

Nem fogadta el a közgyűlés a javaslatot.

 

 

Szabó Károly javaslata (VET):

A magyarságunk csökkenésének megszüntetését a Magyarok Világszövetsége több fórumon is kezdeményezze, hogy ennek a feltételei valósuljanak meg.

 

Gidai Erzsébet: Engedjék meg, hogy elmondjam, hogy az MVSZ-ben Fekete Gyula vezetésével foglalkoznak azzal, hogy milyen feltételeket teremtünk meg a többgyermekes családoknak. Ebből a javaslatból azt emeltem ki, hogy az MVSZ kezdeményezze, hogy a kormány még hathatósabban segítse a többgyermekes családokat. A betelepítés nem oldja meg ezt a kérdést. Itthon kell a problémákat rendbe hozni.

Elfogadható-e, hogy a többgyermekes családokat hathatósabban segítse a kormány.

 

 

 

K-49/2000. sz. határozati

Az MVSZ kezdeményezze, hogy a kormány még hathatósabban segítse a többgyermekes családokat.

igen: látható többség

nem: 1

tartózkodik: 4

 

 

Gidai Erzsébet: Magam is tettem egy javaslatot. Kezdeményezze az MVSZ a magyar kormányzatnál és a nemzetközi szervezeteknél a trianoni dekrétum felülvizsgálatát. Tisztelettel kérem, hogy aki ezzel egyetért szavazza meg.

 

 

 

K-50/2000. sz. határozat

Az MVSZ a magyar kormányzatnál és nemzetközi szervezeteknél kezdeményezze a trianoni dekrétum felülvizsgálatát.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodik: 1

 

 

 

Kállai Eszter javaslata:

1. Javaslat

A Magyarok Világszövetsége kezdeményezze a magyar nyelv védelmében egy nyelvtörvény megalkotását.

 

 

 

 

K-51/2000. sz. határozat

A Magyarok Világszövetsége kezdeményezzen a magyar nyelv védelmében egy nyelvtörvényt.

igen: látható többség

nem: 23

tartózkodás: 11

 

 

 

 

K-52/2000. sz. határozat

A Magyarok Világszövetsége kezdeményezze illetékes helyeken, hogy a törvények szövegében a "terhes" kifejezés helyett "várandós" szó szerepeljen, és pl. kórházakban, rendelőintézetekben a terhesrendelés felirat helyett várandósrendelés szerepeljen.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodik: 4

 

 

 

(KAZETTACSERE kb. 10-15 perc hiányzik. A jegyzőkönyv alábbi sorait a Szavazatszámláló Bizottság hivatalos összesítő íve szerint közöljük):

Szavazatszámláló Bizottság elnöke: A negyedik fordulóban kiosztottunk 290 szavazólapot, beérkezett 288. Ebből érvényes 285, érvénytelen 3 szavazólap. Az érvényes szavazatok megoszlása:

Patrubány Miklós 146 szavazat

Boross Péter 139 szavazat

 

 

K-53/2000.sz. határozat

Az elnökválasztás negyedik fordulójának eredménye a következő:

A kiosztott lapok száma: 290

Beérkezett lapok száma: 288

Érvénytelen szavazatok: 3

Érvényes szavazatok: 285

Ezek megoszlása: Patrubány Miklós 146

Boross Péter 139

 

Az MVSZ megválasztott új elnöke Patrubány Miklós

 

11. kazetta A oldal

 

Papp László: Most pedig áttérünk az elnökhelyettes megválasztására. Megkérem a főtitkár urat, hogy ismertesse a jelöléseket, és hogy azok közül melyik érvényes.

 

Chikány Gábor: A küldöttgyűlést megelőző időszakban elnökhelyettesi jelölés érkezett Duray Miklósra, Kurucz Gyulára, Rózsa Ernőre és Szakály Sándorra. Itt a helyszínen eddig Somorjai Ágnest és Maczó Ágnest jelölték. Kérem szépen, ha van még tudomásuk, elnökhelyettesi jelölésről, vagy pedig a helyszínen....eddig ezek a jelöltjeink vannak.

 

Papp László: Ha van még jelölés írásban, kérem azt beadni, a főtitkár átveszi. Ha nincs, lezárjuk a jelölést. Argentínából a jelölés aláírás nélkül nem érvényes.

A jelöléseket lezártuk. A főtitkár ismertesse az elnökhelyettesi jelöléseket azzal, hogy a Kárpát-medencei régióból levő személyekre adott jelölések az alapszabály szerint nem érvényesek, tekintve, hogy alapszabály szerint nem lehet az elnök és az elnökhelyettes ugyanabból a régióból.

 

Chikány Gábor: A küldöttgyűlés kezdetéig, elhagyva a Kárpát-medencei illetőségű személyeket, az alapszabály idézett passzusának értelmében jelölés érkezett elnökhelyettesi posztra Kurucz Gyula (anyaország), Szakály Sándor (anyaország) részére. Tegnapi, illetőleg a mai napon jelölés érkezett Somorjai Ágnes személyére a Kanadai Országos Tanácstól, G. Nagyné Maczó Ágnesre Osztroviczky Tibortól, Gidai Erzsébetre a Horvátországi Országos Tanács részéről, Zabolai Csekme Éva személyére az Argentínai Országos Tanács és a Svájci Országos Tanács részéről. És Szakály Sándor részére a Németországi Országos Tanács részéről. Továbbá Gidai Erzsébet és Szakály Sándor személyére még a Világszövetség Fővárosi Szervezete részéről. A Szabályzatfelügyelő Bizottság ugyanúgy, mint tegnap az elnökjelölteket, megvizsgálná ezeknek a jelöléseknek a szabályszerűségét.

 

Papp László: Megkérem a Szabályzatfelügyelő Bizottság tagjait, a főtitkárral együttesen ellenőrizzék, és az ellenőrzés alapján készítsék el az első fordulóra a szavazati lapokat. Amíg ez megtörténik, folytatjuk a határozatok tárgyalását.

Kérdés az, hogy mindenki itt van-e a javasolt személyek közül? Nincs itt mindenki. A javasolt személyek vállalják-e, illetőleg a javaslattevők tudják-e biztosítani, amennyiben nincs itt, hogy ezek elvállalták.

 

Zabolai Csekme Éva: Nagyon szépen köszöni a bizalmat, de ezt a megtisztelő jelölést nem tudja vállalni, mert a feladat óriási, és csak ritkán tartózkodik Budapesten.

 

Gidai Erzsébet: Vállalja a jelölést. Azt szeretné megemlíteni, hogy természetesen ezt a küldetést mely számára egy elhivatottság és küldetés, nem tiszteletdíjért kívánja ellátni, semmiféle tiszteletdíjat nem kíván egy ilyen feladatért felvenni, ezt az összeget viszont felajánlja a szervezeteknek, a Magyarok Világszövetsége küldetésének a teljesítésére. Hogy ezzel is az anyagi forrásokat meg tudjuk teremteni. Tudja, ez szerény összeg, de hozzá lehet járulni az anyagi forráshoz. Talán példaértékű lesz más tisztségviselőknek is, kik választottak, hogy hasonlóképpen amíg jelentősebb törvény nem születik, addig a tisztségviselők, akiket itt választottak, ne tiszteletdíjért lássák el ezt a feladatot, hanem ajánlják fel a szervezeteknek, a küldetésüknek és annak, hogy bekövetkezzen a nagy megújhodás. A nagy rendszerváltás. Reméli, hogy a nagy történelmi Magyarország egyesített jegyében tudják elvégezni a munkát, ahol nincs különbség anyaország, nem anyaország között. Ahol nincs különbség Felvidék, Erdély, Kárpátalja, Délvidék vagy Burgenland között, mert mind egy nemzet . Képviselik, hogy igazságot Magyarországnak, és hogy ez mielőbb rendeződjék térségileg, területileg is.

 

 

Szakály Sándor: Nem vállalja a jelölést.

 

Somorjai Ágnes: Vállalja az elnökhelyettesi jelölést, tisztában van a feladattal.

 

Maczó Ágnes: Vállalja a jelölést, célja a magyarság sorskérdéseiben való egység.

 

Papp László: Kurucz Gyula jelölése Bács-Kiskun megyéből érkezett. Úgy tekintjük, hogy nem vállalta a jelölést. Főtitkár jelzése szerint szóban kifejezte, hogy nem vállalja.

Az elnökhelyettesi tisztségre három jelölt van: Gidai Erzsébet, Maczó Ágnes, Somorjai Ágnes. Felkéri a Mandátumvizsgáló Bizottságot a jelölések ellenőrzésére.

Öt perc szünet.

 

Papp László: Amíg a szavazólapok megérkeznek, folytatjuk a határozati javaslatok

megtárgyalását.

 

 

 

 

 

Határozati javaslat:

Tőkés tiszteletbeli elnök úrtól. Ő összefoglalta 10 pontban azokat a javaslatokat, amelyeket itt tegnap szóban és írásban előadott, illetőleg átnyújtott.

Az MVSZ vonatkozásában:

 

 

K-54./2000.sz. határozat

1. A magyarországi történelmi egyházak bevonása az MVSZ szolgálatába.

2. A magyarországi értelmiség reprezentatív szintű bevonása az MVSZ szolgálatába a Százak Tanácsán túlmenően.

3. Az MVSZ nemzetköziesítése,

egyrészt az NGO minőségének megszerzése,

másrészt nemzetközi képviseletének megszervezése révén.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 2

A határontúli magyarság vonatkozásában (elvi javaslatok):

 

 

K-55/2000. sz. határozat

4. A magyar állam és a határontúli nemzetrészek 1989 előtti vétetésű, kudarcot vallott, hagyományos kisebbségpolitikájának teljes felülvizsgálata, gyökeres átalakítása.

5. A kisebbségben élő nemzetrészek autonómiájának egységes képviselete; az önrendelkezés elvén alapuló autonómia-rendszer kidolgozása.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 0

Egyedi javaslatok és indítványok:

 

 

K-56/2000. sz. határozat

6. A csángó kérdés egyetemes vállalása, és nemzetközi csángó konferencia szervezése.

7. Az erdélyi magyar egyetem ügy kiemelt támogatása. Az erdélyi-partiumi magyar magánegyetemi hálózat anyagi, pénzügyi megalapozásának az elősegítése.

8.A világ magyarságának intézményes számbavétele, az összmagyar nemzeti kataszter elkészítése és adminisztrálása a nemzeti alapú állampolgárság bevezetése céljából.

9.A trianoni gyászünnep egyetemleges bevezetése és meghonosítása.

10. A Magyarok VI. Világkongresszusának Erdély földjén való megrendezése.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 0

A három, elnökhelyettesi tisztségre jelölt hölgyet megkéri jöjjenek ki, és írják alá az elfogadó nyilatkozatot.

 

Határozati javaslat

Szalóky Attila: Trianon Társaság Országos Elnökségének meghívóját tolmácsolja a közelgő trianoni évfordulós megemlékezésekre.

 

 

11. kazetta B oldal

Dr. Andrásofszky Barna: A magyar nép katasztrofális állapota, a népesség csökkenése csak a gyermekkorban elkezdett kötelező oktatással mérsékelhető. Ezért egészségtan c. tantárgy bevezetését javasolja.

Mivel a magyarságot a leghatékonyabban a szakmai testületek tudják összetartani, további ilyen társaságok megalakítását javasolja az MVSZ keretében.

Kéri a Világszövetséget, hogy olyan javaslattal éljen a kormányzat felé, hogy az egészségtan oktatást bevezessék és az MVSZ keretében alakuljon egy pedagógus, mérnök, jogász, közgazdász társaság.

 

 

K-57/2000.sz. határozat

Az MVSZ azzal a javaslattal éljen a kormányzat felé, hogy vezessék be az egészségtan oktatását. Az MVSZ keretén belül alakuljon egy pedagógus, mérnök, jogász, és közgazdász társaság.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 6

 

 

Csonka Béla javaslata:

 

K-58/2000. sz. határozat

Az MVSZ elnöksége hozzon létre egy sajtóirodát. A közgyűlések, kongresszusok alkalmával így az információk csak a sajtóirodán keresztül kerülhetnének ki.

igen: látható többség

nem: 0

tartózkodás: 1

dr. Báthory Katalin javaslata: Nemzeti érdekvédelmet szorgalmaz az MVSZ-ben.

 

Papp László: Ez is egy olyan javaslat, ami már lényegében megvalósult. Az összes beérkezett javaslatot ezzel megtárgyaltuk.

Nemsokára megkezdjük az elnökhelyettes személyére a szavazást a három jelölt között.

A szavazás menete lényegében azonos, mint az elnök esetében volt. A három asztalnál át kell venni a szavazólapokat.

Kérik a quorum megállapítását. Kéri, mindenki jöjjön be, és a Szavazatszámláló Bizottság tagjait, hogy legyenek segítségre. A szavazást régiónként fogják megszámolni.

 

 

 

 

 

 

18.30-kor

Az anyaországi régióból 44-en vannak jelen.

A Kárpát-medencei régió 55 személlyel van képviselve.

A nyugati régió létszáma 64-en.

Az összes jelenlévő 163. Megállapítja hogy megvan a quorum.

Kéri, hogy senki ne hagyja el a termet.

 

Somorjai Ágnes, Gidai Erzsébet és G. Nagyné Maczó Ágnes: Bemutatkoznak, mint elnökhelyettes-jelöltek.

 

Papp László: A Mandátumvizsgáló Bizottság jelentését tegye meg az elnökhelyettes jelöltekről.

 

Könczöl Antal: a Mandátumvizsgáló Bizottság átvizsgálta a következő írásbeli jelöléseket. Jelenti, hogy Gidai Erzsébetet jelöli írásban Horvátország Országos Tanácsa, az MVSZ Fővárosi Szervezete és négy küldött. Maczó Ágnest jelöli írásban egy küldött. Somorjai Ágnest jelöli írásban a Kanadai Országos Tanács. A jelöléseket átvizsgáltuk, és mindent rendben találtunk.

 

Papp László: A választás a törvényes keretek között fog megtörténni, abban a pillanatban, amikor a főtitkár visszaérkezik a szavazólapokkal.

 

Van itt egy nagyon fogas kérdés, ami nélkül a közgyűlés nem tudja befejezni a munkáját,

mert erre a magyar közhasznúsági törvény kötelezi. Ez pedig a 2000. évi költségvetés előterjesztése, vitája és elfogadása. Az előterjesztéssel kapcsolatban a költségvetés a tegnap kiosztott anyagban benne van. Meri remélni, hogy ezt az éjjel mindenki szorgalmasan áttanulmányozta. Ugyanakkor jó lenne, ha lenne valaki, aki ezt előterjeszti.

A forgatókönyv szerint ezt Patrubány Miklós elnökhelyettesnek kellett volna előterjeszteni.

Nem lévén, az a kérdése, hogy van-e itt valaki a Világszövetség vezetőségéből, elnökségéből, Felügyelő Bizottságából, vagy bárhonnan, aki ezt elő tudja terjeszteni. A tisztviselők közül megkér valakit, hogy nézze meg, hogy Patrubányt elő lehet-e hívni ennek érdekében. Lehet, hogy a sajtó körülveszi, és ez problémát okoz. Azonban ha a költségvetést nem fogadja el a közgyűlés, akkor a Világszövetség jövő évi munkája lehetetlenné válik. Ez sajnos akár milyen késő van, és akármennyire mással vagyunk elfoglalva, meg kell történjen. Az a kérése, hogy az írásos anyag tanulmányozása alapján van-e valakinek kérdése, hozzászólása a költségvetési tervezethez.

 

Emődy Csaba: Én nem tegnap este olvastam el, hanem az elnökségi ülés után, mikor ez el lett fogadva, már egy hónapja. A mai számok nem nagyon változtak az előterjesztéshez képest. Egy nagy hiányt látok. Én elfogadhatónak tartom a költségvetést így ahogy van. De egy nagy hiányt tartok, és az a programok. Ebben az előterjesztésben ez a buktató.

1 MFt van előirányozva régiónként programokra. Evvel el sem tudjuk kezdeni a munkát. Ez a szűk költségvetés, amiben ez az öt nap alatt az előterjesztés szerint 83 millió forint volt. Ennek az öt napnak a költsége nem tud eleget tenni ezekek a programoknak. Javasolom a tisztelt küldöttgyűlésnek, hogy fogadjuk el a költségvetést így ahogy van, és adjunk az új elnökségnek, az új elnöknek Patrubány Miklósnak egy szabad lapot, hogy az elnökség elé terjesszen ennél több programot. Minden takarítás amit megcsináltunk, az csak programokra menjen. Evvel a javaslattal állok.

 

Papp László: Patrubány Miklós elment a sajtóval együtt, úgy hogy az előterjesztést nem tudja megtenni. Az elhangzott javaslat alapján akkor megkéri a küldöttgyűlést, hogy a kiosztott és feltehetően áttanulmányozott adatok alapján fogadja el a MVSZ 2000. évi költségvetésének tervezetét. Ez egy elég vaskos dokumentum. De feltehetően ennek alapján az új vezetőség el fogja végezni a munkáját. Aki egyetért ezzel, szavazzon. Ezt a költségvetést meg kell számolni. Nem lehet látható többség alapján kezelni, mert a törvény megköveteli a számokat.

 

 

K-59/2000. sz. határozat

A küldöttgyűlés az MVSZ 2000. évi költségvetésének tervezetét elfogadja

igen: 149

nem: 1

tartózkodás: 11

 

Az ellenszavazatok száma 11. Tehát két fővel csökkent a quorum a negyed órával ezelőtt, de továbbra is érvényes a szavazás, mert a jelenlévők többsége itt van.

Köszöni szépen, ebben a pillanatban a mai napra kitűzött programot a választáson kívül elvégeztük. Hátra van az elnökhelyettes megválasztása.

Megvannak a szavazólapok. Kérem átvenni. A szavazást 19 óra 15 perckor zárjuk.

 

Szavazási szünet

 

 

12. kazetta A oldal

Papp László: A bizottságokba a póttagokat nem jelölték meg, és nem erősítették meg. Egyelőre csak Erdélyből kapott jelölést póttagokra. Megkéri a Kárpát-medencei és a másik két régiót, ha a van póttag jelölés a bizottságokba, akkor azt tegyék meg. Ezeket is meg kellene erősíteni.

 

Szavazási szünet

Papp László: Foglalják el helyüket, megvan az első eredmény. És ha jól dolgozunk, akkor hamar le tudjuk pergetni a hátralevőket. Megkéri a Szavazatszámláló Bizottság elnökét, hogy tegye meg jelentését az első fordulóról.

 

Szavazatszámláló Bizottság elnöke:

Tisztelt Küldöttek! A Magyarok Világszövetsége elnökhelyettesére 204 kiosztott szavazólap van. A leadott szavazatok száma: 202, érvényes ezekből 192, érvénytelen 10, le nem adott szavazólapok száma: 2 db.

Eszerint a következő rangsorolást tudjuk felolvasni. Gidai Erzsébet 70 szavazatot kapott, Maczó Ágnes 91-et, Somorjai Ágnes 31-et.

 

 

 

 

 

 

K-60/2000. sz. határozat

Az elnökhelyettes-választás első fordulójának eredménye a következő:

A kiosztott lapok száma: 204

Beérkezett lapok száma: 202

Le nem adott szavazólapok: 2

Érvénytelen szavazatok: 10

Érvényes szavazatok: 192

Ezek megoszlása: Maczó Ágnes 91

Gidai Erzsébet 70

Somorjai Ágnes 31

 

A második fordulóban Maczó Ágnes és Gidai Erzsébet fog részt venni.

Papp László: Az eredmény az, hogy 200 szavazólapot kell felvenni ahhoz, hogy a quorum meglegyen. Ez megtörtént. A kétharmadot senki sem kapta meg. Tehát azt, hogy 34-34 volt-e az egyes régiókban, nem érdemes megszámolni. Ezek szerint a két továbbjutó jelölt Gidai Erzsébet és Maczó Ágnes.

A szavazólapok perceken belül készen lesznek, kéri ne menjenek el.

Felhívja a figyelmet arra, ha kevesebb, mint 200-an veszik fel a szavazólapokat, akkor nincs érvényes quorum, és az érvényes közgyűlést berekeszti eredmény nélkül.

Tehát alelnök választás nélkül és ennek az eredménye nélkül. Kéri, ne menjenek el.

 

Emődy Csaba: Bejelenti, hogy Argentínában nemrég elhunyt dr. prof. Kesserű István, a Védnöki Testület tagja.

 

12. kazetta B oldal

Papp László levezető elnök kérdezi a szavazólapot osztó munkatársakat és szavazatszámláló bizottsági tagokat, hogy hányan vették fel a szavazólapokat, az urnákat le lehet-e zárni.

Ebben a pillanatban 183 a quorum. A közgyűlés ebben a pillanatban nem határozatképes. Amennyiben még 18 személyt be tudnak hívni, hogy 201 legyen, akkor még három percet várunk. Amennyiben a 201 személy nem veszi át a szavazólapot, 20.30-kor az ülést berekesztem.

A helyzet az, felolvasom az Alapszabály ide vonatkozó paragrafusát. "A küldöttgyűlés határozatképes, ha azon a küldöttek legalább kétharmada, és ezen belül régiónként legkevesebb 34 fő jelen van." A 34-es kívánalomnak mind a három régió eleget tesz, de a küldöttek kétharmada nincs jelen.

A meghívó úgy szól: "az alapszabály rendelkezése szerint az MVSZ elnökségének vonatkozó határozata alapján összehívom az MVSZ 2000. május 25-27-re tervezett tisztújító küldöttgyűlését." Bár holnapra csak az elnökség gyűlése van a programban megjelölve, érvényes a küldöttgyűlés folytatása holnap. Feltételezve, hogy 200-as létszám meglesz holnap reggel. Én nem kívánok jóslatokba bocsátkozni, de hivatalosan a küldöttgyűlést, amikor berekesztjük ma, holnap 9-re meghirdetem.

Egy sajnálatos hiba történt az Elnök részéről. Ezt is bejelentem. Tudniillik, az alapszabály így folytatja. "A létszámhiány miatti határozatképtelenség esetén egy nappal későbbi időpontra összehívott küldöttgyűlés a megjelentek számától függetlenül határozatképes, ha az első időpontra kiadott meghívó ezt tartalmazza." Sajnos, a meghívó ezt nem tartalmazza. Úgyhogy a holnapi gyűlés, ha az egy sor benne lett volna a meghívóban, hogy határozatképtelenség esetén újra össze lehet hívni, akkor holnap befejezhettük volna még a befejezetlen ügyeinket. Így azonban csak akkor tudjuk befejezni, ha 200-nál többen, tehát kétharmados a többség. Mondjátok meg mindenkinek, akit el tudtok érni, hogy próbálja összeszedni. Ha most össze tudtok még szedni 18 embert, akkor befejezzük a szavazást.

A nyugati régióból Bánkuty Géza, Böjtös László, Lauer Edit nem vette ki a szavazólapját.

Ha elmentek, a pótküldötteket fogják elismerni helyettük. Van még valaki a Mandátumvizsgáló Bizottságból jelen? Akkor még három perc.

 

13. kazetta A oldal

Papp László: Kéri a régiók jelentését, hogy hányan vették ki 20.45 perckor a szavazólapot.

 

Anyaország: 51

Kárpát-medence: 64

Nyugati régió: 77

Összesen: 192

Ezennel a szavazást lezárja. Megállapítja, hogy 20.45 perckor nincsen quorum.

Ugyanakkor megállapítja azt, hogy az előző szavazásnál, amely 19.15 perckor volt, megvolt a quorum. 204 személy. Tehát az előtt minden szavazás érvényes. A költségvetés és a határozatok elfogadása érvényes volt, mert addig megvolt a quorum. A szavazás nem érvényes az elnökhelyettes esetében, kéri az urnákat lezárni.

Holnap 9.00 órára a közgyűlés folytatását összehívja. És amennyiben akkor a quorum 200 fölött lesz, a procedúrát folytatjuk. Amennyiben nem lesz, sajnos a meghívó kiírása következtében a közgyűlés nem fog folytatódni.

A szavazatokat most nem fogják megszámolni, hanem zárt helyen elhelyezik holnap reggelig. Akkor az Alapszabályfelügyelő Bizottság eldönti, hogy ezt a szavazást is újra kell csinálni, vagy pedig folytatjuk. Most mindenkinek megköszöni a türelmét.

 

Budapest, 2000. június 2.

 

 

A jegyzőkönyvet készítette: Bors Viktória Ellenőrizte: dr. Chikány Gábor

 

főtitkár

 

 

Jegyzőkönyvhitelesítők:

 

Anyaországi régió:

 

………………………………. …………………………………………

Samu Mihály Vasvári Vilmos

 

Kárpát-medencei régió:

……………………………….. ………………………………………….

Takács András Kovács Lehel

Nyugati régió:

………………………………… …………………………………………

Gáspár Gyula Papp Jenő