vissza a főoldalra *   

Dolog.

A dolog szó megfelelője a latinban a rés, ami gyökerében a „reor”-ral egyezik meg, s így a „mondottat” jelenti. A dolog jelentésében három fokot különböztethetünk meg:

először is a dolog a konkrét, tér-időbeli egyedi lényt jelenti, amellyel érzékekhez kötött tapasztalatunkban találkozunk; így beszélünk a dolgok világáról. Bár nevezhetjük az embert is dolognak, általában a dologi világot mégis szembeállítjuk az emberrel, mivel az embert mint szellemi lényt nem soroljuk a puszta dolgok közé.

Második értelemben a dolog a tárgyat jelenti, amelyről beszélünk vagy gondolkodunk, kijelentéseket teszünk vagy ítéletet alkotunk. A dolog ilyen értelemben ugyanazt jelenti, mint a valami; átfogja az elvontat (szám, igazságosság) és az érzékfölöttit is (Isten). Ezen a szinten tesszük föl az ismeretelméleti kérdést: hozzáférhető-e számunkra a magánvaló dolog (Ding an sich)?

Legmélyebb metafizikai értelmében legalább a „rés” (erre megint csak azt mondjuk: „valami”) a lét és ezzel minden egyes létező transzcendentális alapmeghatározásaihoz tartozik (→transzcendentáliák).

A létezőhöz szorosan kapcsolódva a valami tartalma a létező statikus így léte,

míg a létező a dinamikus létezést emeli ki.

Heidegger szerint a dolog a létező, amennyiben ebben egybejátszik ég és föld, istenek és emberek, s így a négyszeres tükröződik vissza benne. <<<(((??? -)))>>>

a) Aquinói Szent Tamás: De vera religione 1, 1 (E. Stein német kiadása, 1931-1932); M. Heidegger: Das Dirtg (Gestalt und Gedanke. »Jahrbuch dér bayerischen Akademie dér schönen Künste«, 128-148), 1951; Uő.: Die Frage nach dem Ding, 1962 [Kanttal kapcsolatban], -b) M. Müller: Sein und Geist, 1940; K. Rahner: Geist in dér Welt, 31964; J. Lotz: Einzel-Ding und Allgemeinbegriff, ld.: »Scholastik«, 14 (1939), 321-345; G. Husserl: Person, Sache, Verhalten, 1969; E. Husserl: Ding undRaum, (Ges. Werke, 16) Hága 1973. - c) B. Noll: Kants und Fichtes Frage nach dem Ding, 1936; W. Stem: Person und Sache, 1923-1924; A. I Ujomov: Dinge, Eigenschaften und Relationen, 1965. - A. Grote: Die Welt dér Dinge, 1948.

Lotz/Cs. E.