vissza a főoldalra *

 From: Fáy Árpád [mailto:arpad.fay@gmail.com]
Sent: Sunday, June 19, 2016 9:18 AM
Subject: az a hitelpénzrendszer

 

Az uniós pénz nem támogatás, hanem megszorítás, mert megkötik, hogy mire költhetjük, illetve kizárják vele, hogy azt a pénzt mi hozzuk létre. Az uniós támogatás tehát ha szigorúan elméletileg vesszük, akkor a hitelpénz rendszer deformálása is egyben. Illetve a mi kirekesztésünk belőle.

A gond az, hogy akkor lehet valaki egy viszonylag bonyolult, de sokkal inkább önfegyelmet, önkontrollt igénylő játék, munkamegosztás tagja, ha képes annak minimumára. Átlátja, és a megkövetelt rutinját képes gyakorolni. Ha önérdek meg mindenféle egyéb mellékdumával nem hágja át naponta a szabályait. Társadalmi szinten ez azt jelentené, hogy a pénzteremtő hitelek (támogatások) társadalmi bizalom forrását csatornázni tudja egy azzal vissza nem élő jegybanknak például (lehet másként is nevezni), és a pénzteremtő hitelek (támogatások) kiadásánál, azok ellenőrzésénél politikai és más eszközökkel nem borogatja a rendszert, illetőleg keres örökké külső koalíciós partnereket a hitelpénzrendszer meghamisítására …..

Természetesen lehet és kell a nemzetközi pénzrendszerhez kapcsolódni, illeszkedni, de nem a hazai hitelpénzrendszer és benne a mi pénzhasználati jogaink feladásával.


„ … A magyar pénzügyi irodalom a rendszerváltozás után, a már piacgazdasági körülmények között működő gazdaságban világosan megfogalmazta: Nem betétekből keletkezik a hitel, hanem hitelből a betét, (Tarafás, 2002) Egyébként jóval korábban megjelent Gubcsi-Tarafás (1977): könyve(A láthatatlan pénz) amely ugyancsak igen érthetően leírta, hogy általában hogyan keletkezhet teremtett pénz a bankrendszerben, váltó segítségével. A hitelviszonyt megtestesítő váltókat, amelyeket a bankok érdemesnek tartottak leszámítolásra, a jegybankok viszontleszámítolták. Így jegybanki pénzteremtés történt. E modell szerint a (teremtett) pénz forrása maga a nyújtott hitel, aminek nem betét, hanem, ha tetszik, a váltóállomány a fedezete. A váltó az adósok kötelezettségvállalását testesíti meg, hogy fizetni fognak. Ez természetesen csak puszta ígéret. Mégis, a váltót, mint értékes papírt, biztonságos fedezetnek tekintették, mert akkor igen szigorú volt a váltótörvény. Megesett, akkor is, hogy a váltó-adós nem tudott időben fizetni. De mindenki nagyon igyekezett elkerülni a következményeket: az adósok börtönét. Sokan inkább az öngyilkosságot választották, mint a szégyent …”

 

Az adósok kötelezettségvállalása az a bizonyos fedezet, forrás, amire a devizahiteles bankok kamatot szednek, nyilvántartási árfolyamot számítanak fel és küldözgetik a végrehajtót – mintegy büntetésül, megtorlásként, hogy a hiteles ügyfél merészelt kötelezettséget vállalni, ráadásul ingatlanával biztosítva….

 

 Vissza az oldal tetejére