Vissza a főoldalra * vissza 1999 dec 10 programhoz

A hatodik előadást Dr Drábik János október 27-én tartotta előadását "alkotmány, gazdaság, pénzrendszer" címmel.

Az előadás azzal kezdődött, hogy az Amerikai Egyesült Államok függetlensége eredetileg a pénzhatalom elleni lázadás volt, ami e század elejére a visszájára fordult, és már az USA sem jelent védőbástyát a pénzhatalmi törekvésekkel szemben. Napjainkra a nemzetek feletti pénzügyi struktúra semlegesíti a maradék nemzeti alkotmányokat, egyébként pedig jellegtelen kaptafa alkotmányok elfogadását szorgalmazza (éppen a korszerűség jelszavát hangoztatva).

Az előadó szerint Magyarországon a nemzeti banki törvény jelenti a kulcsot az alkotmányossághoz abban az értelemben, hogy ez az 51%-os törvény messze fontosabb mint az, hogy mi van az alkotmányban. Amíg ezen a parlamenti többség nem módosít, addig ez az egyébként igen absztrakt formában megfogalmazott, de drabális hatású törvény elveszi mind a parlamenttől mind a kormánytól annak lehetőségét, hogy érdemben, belátása szerint felelősen változtasson az ország dolgaiban.

Előadó kiemelte azt a sajátos helyzetet, miszerint a pénz közvetítő eszköz helyett kontrollálatlan és tartós hatalmi forrássá vált. A nagy magán-pénz (pénztőke) tulajdonosok világa vált a nyugodt erő, hatalom világává. A négy évenként újra rendeződő politikai elit ehhez képest frusztrált, örökös átmeneti állapotban van. A választásokon egymással versengenek a magánpénzből futtatott politikai csapatok. A politikai elit csoportjai lényegében egymással versengve igazodnak a magánpénz, a magántőke igényeihez. A pénzügyi helyzetnek való kiszolgáltatottság jellemzéseként felhozta, hogy 1972. óta nem ismeretes, hogy egészen pontosan minek a kamatát kinek fizetjük.

Hogy ettől a világtól Magyarország mennyire szigetelődhet el? Az előadó szerint Magyarország nemhogy kilógna ebből a nemzetközi állapotból, hanem önszorgalomból túl is teljesíti az elvárásokat olyan extra pénz-szivattyúk működtetésével, amelyeket senki külső hatalom nem várna el tőlünk. A nemzetközi pénzrendszer a tudatlanság kősziklájára épít - hogyan lehet ezt Magyarország esetében még fokozni is?!

Drábik az önszorgalmú extra pénzszivattyúk leállításával már rendezhetőnek látja a nyugdíj, az egészségügy, az oktatás és a szociálpolitika állapota (erre még vissza kellene térni számokkal) - az adóbevételek 47%-át mondta pénzügyi törlesztésre, kamatra fordítottnak.

Egy esetleges alkotmányozásnak tehát volna milyen problémákkal szembe néznie.

Az alkotmányozásról szólva úgy fogalmazott, hogy alapvető intézményi feltétele nincs meg a kétkamarás parlament híján, mert véleménye szerint a mai politikai elit az egykamarás parlamentben a jelenlegi helyzetben nem képviseli a társadalom 20%-át sem. Nem alkotmányozás az, ahol a 80%-nak létérdeke, létjoga a mainál jobban nem jelenik meg.

Fontosnak ítélte még, hogy

A közeljövő realitásait tekintve az előadó nem lát lehetőséget egy valódi nemzeti alkotmányra, egy új pénzrendszer bevezetésére. Az egyetlen lehetséges utat abban látja, hogy tudatosítjuk egyelőre a pénzrendszerbeli ellentmondások természetét.

Vissza az oldal tetejére